Reklama

Świat

Węgry: rząd osiągnął techniczne porozumienie z Komisją Europejską ws. reformy sądownictwa

Marcin Furdyna/PAP
Dodano: 24.04.2023
73486_45142882_45142856
Share
Udostępnij
Rząd Węgier i Komisja Europejska osiągnęły techniczne porozumienie w sprawie pakietu reform dotyczącego sądownictwa, który jest kluczowy dla odblokowania unijnych środków – poinformowała w poniedziałek minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.
„Dziś rano odbyłam konstruktywną dyskusję z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Techniczne negocjacje dotyczące zobowiązań w sferze sądownictwa zostały zakończone” – napisała Varga na Facebooku. „Czekamy teraz na decyzję kolegium komisarzy” – dodała Varga.
 
Porozumienie może odblokować 13 mld euro – podaje węgierski dziennik „Nepszava”.
 
Według źródeł gazety w Brukseli panuje ostrożność co do końcowej decyzji w sprawie odblokowania funduszy. „Nie byłby to pierwszy przypadek, kiedy kompromis wypracowany przez ekspertów nie został zatwierdzony w politycznych negocjacjach w KE” – zaznaczył dziennik.
 
Rzecznik KE Christian Wigand poinformował, że rozmowy „idą w dobrym kierunku” oraz że Komisja przeanalizuje postępy dokonane przez rząd w Budapeszcie.
 
Wymagane przez KE reformy dotyczą m.in. zwiększenia uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa oraz niezależności Kurii (sądu najwyższego).
 
W grudniu Komisja Europejska przyjęła porozumienie z Węgrami, które otwiera drogę do 22 mld euro w ramach polityki spójności na lata 2021–2027. Wypłaty pieniędzy są jednak obwarowane warunkami. W ramach funduszu spójności rząd w Budapeszcie czeka na odblokowanie 6,3 mld euro, a w ramach Krajowego Planu Odbudowy – 5,8 mld.
 
Wymagane przez KE reformy dotyczą m.in. zwiększenia uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa oraz niezależności Kurii (sądu najwyższego).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy