Reklama

Świat

Pakistan: w zamachu w meczecie w Peszawarze zginęły 32 osoby, 147 zostało rannych

PAP
Dodano: 30.01.2023
71283_30st9
Share
Udostępnij
W meczecie w Peszawarze na północy Pakistanu zamachowiec samobójca zdetonował w poniedziałek kamizelkę z materiałami wybuchowymi, w wyniku czego co najmniej 32 osoby zginęły, a 147 zostało rannych – przekazały lokalne władze, na które powołała się agencja Reutera.

Do zamachu doszło w czasie, gdy w środku świątyni zebrało się na modlitwie wielu wiernych. Policja przekazała, że w meczecie w chwili ataku modliło się co najmniej 260 osób. W jego okolicy znajduje się kwatera główna regionalnej policji i siedziba służb antyterrorystycznych; wśród wiernych zgromadzonych w świątyni byli również policjanci.

Niektórzy ranni znajdują się w ciężkim stanie – powiedział agencji AFP rzecznik szpitala Lady Reading w Peszawarze, Muhammad Asim Khan, dodając, że liczba zabitych może wzrosnąć. Trwa akcja służb ratowniczych.

Część świątyni się zawaliła i prawdopodobnie pod gruzami znajduje się kilka osób – przekazał przedstawiciel policji Sikandar Khan.

Premier Pakistanu Shehbaz Sharif nakazał w oświadczeniu podjęcie "stanowczych działań" przeciwko odpowiedzialnym za przeprowadzenie zamachu. Były premier Imran Khan nazwał incydent "terrorystycznym atakiem samobójczym" i stwierdził, że "konieczne jest, abyśmy ulepszyli nasz system gromadzenia danych wywiadowczych i odpowiednio wyposażyli nasze siły policyjne w celu walki z rosnącym zagrożeniem terroryzmem" (https://tinyurl.com/ye8n2f72).

Jak dotąd żadna organizacja nie przyznała się do przeprowadzenia ataku.

O dokonywanie takich zamachów w Pakistanie najczęściej podejrzewa się bojowników pakistańskiego Talibanu, Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), który jest formacją oddzielną od afgańskiego Talibanu, jednak grupy te są bliskimi sojusznikami. Od 15 lat TTP walczy w Pakistanie m.in. o ściślejsze egzekwowanie nakazów islamu w kraju i uwolnienie uwięzionych członków organizacji. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy