Reklama

Świat

Prezydent Izraela w PE: antysemityzm trwa, a negacja Holokaustu wciąż ma miejsce

Artur Ciechanowicz / PAP
Dodano: 26.01.2023
71207_2stcz10
Share
Udostępnij
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia) w czwartek w Parlamencie Europejskim podczas sesji plenarnej wystąpił prezydent Izraela Icchak Herzog. "Antysemityzm trwa, a negacja Holokaustu wciąż istnieje" – mówił.

Otwierając ceremonię, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola nazwała Holokaust "największą zbrodnią w historii. Zbrodnią, której celem było wymazanie całego narodu z powierzchni ziemi. Zbrodnią, która miała na celu wywołać przerażenie na pokolenia".

"Pomimo upływu lat nadal należy upamiętniać Holokaust, ponieważ antysemityzm nadal istnieje, a także dlatego, że jest to ostatnie pokolenie, które może być świadkiem relacji z pierwszej ręki osób, które przeżyły Holokaust" – kontynuowała przewodnicząca PE.

Zapowiedziała, że Parlament Europejski będzie zawsze bronił wartości takich jak szacunek, godność ludzka, równość i nadzieja.

Prezydent Izraela Herzog rozpoczął swoje przemówienie mówiąc: "Stoję dziś przed wami jako prezydent państwa Izrael, demokratycznego państwa narodu żydowskiego, ale moje serce i myśli są z moimi braćmi i siostrami zabitymi w Holokauście, których jedyną zbrodnią była ich żydowskość i człowieczeństwo, które nosili".

"Europa nie mogłaby być tym, czym jest, bez Żydów" – podkreślił izraelski przywódca, dodając, że antysemityzm jest "jak choroba autoimmunologiczna", która sprawiła, że Europa zaatakowała część własnego DNA, a wspólna tysiącletnia historia została wymazana.

Herzog podkreślił, że ten antysemityzm nie powstał w próżni, a "nazistowska machina śmierci nie zdołałaby zrealizować swojej koszmarnej wizji, gdyby nie napotkała gleby użyźnionej nienawiścią do Żydów".

Według prezydenta Herzoga antysemityzm wciąż trwa, a negacja Holokaustu nadal istnieje w nowym przebraniu i rozprzestrzenia się nowymi kanałami – szczególnie w internecie.

"Odległość między postem na Facebooku a rozbijaniem nagrobków na cmentarzu jest krótsza, niż byśmy sądzili. Obłąkane tweety mogą zabić. Naprawdę mogą" – zaznaczył.

Wezwał posłów, aby nie stali z boku w obliczu rosnącego antysemityzmu, aby "czytali znaki ostrzegawcze, rozpoznawali symptomy pandemii antysemityzmu i walczyli z nim za wszelką cenę".

"Musicie zapewnić, by każdy Żyd chcący prowadzić pełne żydowskie życie w waszych krajach mógł to robić bezpiecznie i bez obaw" – zaapelował Icchak Herzog.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest obchodzony 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy