Reklama

Świat

Prezydent Zełenski do zachodnich sojuszników: w obliczu wojny z Rosją musimy zachować niezachwianą jedność

PAP
Dodano: 08.11.2022
68753_43903960_43903955
Share
Udostępnij
Wraz z naszymi partnerami musimy zachować niezachwianą jedność i wytrwać w niej aż do dnia, w którym usłyszymy, że wojna Ukrainy z Rosją zakończyła się i nastał pokój – zaapelował ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski, uhonorowany w poniedziałek Medalem Wolności, przyznawanym przez Narodowe Centrum Konstytucji w Filadelfii w USA.
Amerykańska instytucja ogłosiła swój wybór jeszcze w sierpniu, podkreślając, że Zełenski został wyróżniony za "heroiczną obronę wolności przed rosyjską tyranią". W ubiegłym tygodniu Kijów odwiedzili senatorowie Rob Portman i Chris Coons, którzy osobiście wręczyli prezydentowi to odznaczenie w imieniu Narodowego Centrum Konstytucji – czytamy na portalu dziennika "Philadelphia Inquirer".
 
"Teraz widzimy, do czego zdolne są demokracje, gdy działają w jedności. Każdy potencjalny agresor na świecie dostrzega pomoc, jakiej udzielają nam Stany Zjednoczone i wolny świat. Widzi też wszystkie sankcje nałożone na Rosję i rozumie, że lepiej w ogóle nie zaczynać wojny przeciwko wolności" – podkreślił w poniedziałek wieczorem Zełenski podczas wystąpienia w formule online, zaprezentowanego w Centrum w Filadelfii.
 
Do nagrody przyznanej Zełenskiemu odniósł się prezydent USA Joe Biden. Ukraiński przywódca "w nieustraszony sposób przewodzi swojemu krajowi, broni suwerenności Ukrainy i walczy o utrzymanie podstawowych wartości, które łączą nas wszystkich" – podkreślił Biden w liście, odczytanym przez prezesa Narodowego Centrum Konstytucji Jeffrey'a Rosena.
 
Zełenski to "Winston Churchill naszych czasów" – dodał były amerykański prezydent George Bush.
 
Ustanowione w 1988 roku odznaczenie Medal Wolności jest przyznawane przez Narodowe Centrum Konstytucji od 2006 roku. Dotychczasowymi laureatami tej nagrody byli przywódcy polityczni oraz inne znane postaci zasłużone w walce o wolność i demokratyczne wartości. Amerykańskie odznaczenie otrzymali m.in. lider Solidarności i były prezydent Polski Lech Wałęsa, były prezydent RPA Nelson Mandela, ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow oraz były prezydent Czech Vaclav Havel.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy