Reklama

Świat

Wicepremier Błaszczak: Białorusini wciąż zmuszają migrantów do nielegalnego przekraczania granicy z Polską

Łukasz Osiński, Artur Ciechanowicz / PAP
Dodano: 14.10.2022
68010_14pa5
Share
Udostępnij
Mińsk wciąż zmusza ludzi do nielegalnego przekraczania granicy, próbując w ten sposób destabilizować Polskę – oświadczył w piątek w Brukseli wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Bukareszteńska Dziewiątka została zainicjowana przez Polskę i Rumunię w 2014 roku. Obecnie uczestniczy w niej 9 krajów NATO i UE. Oprócz inicjatorów, są to: Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja. Jej celem jest wspieranie wspólnych projektów w dziedzinie bezpieczeństwa. W spotkaniu wzięli udział szef Pentagonu Lloyd Austin i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Przypomniałem dziś jeszcze raz o zagrożeniach związanych z atakami z terytorium Białorusi – zarówno na Ukrainę, jak i o atakach w wydaniu hybrydowym, jakie miały miejsc na Polskę jesienią ubiegłego roku" – poinformował Błaszczak po spotkaniu.

sans-serif">"Wciąż mamy do czynienia z próbą zmuszania ludzi, którzy są zaproszeni do złożenia wizyty na Białorusi, do tego, żeby nielegalnie przekraczali granice. Nie ulega żadnej wątpliwości, że jest to metoda, która ma służyć destabilizacji Polski" – podkreślił wicepremier.

Rozmowy dotyczyły też wycieków z rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Jak powiedział Błaszczak, nie były one przypadkowe.

"Przede wszystkim rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie; o tym, jakie wnioski płyną z wojny, która toczy się na Ukrainie; jakie wnioski płyną z napaści rosyjskiej na Ukrainę. Jednym z tych wniosków jest zapewnienie bezpieczeństwa jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną. Nie ulega żadnej wątpliwości, że nie przypadkiem doszło do tych wydarzeń na Morzu Bałtyckim związanych z eksplozjami gazociągu Nord Stream" – oświadczył Błaszczak.

"My przede wszystkim koncentrujemy się na współpracy związanej ze wsparciem Ukrainy; na współpracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa. O szczegółach nie będę państwu mówił, dlatego, że mają one charakter poufny, natomiast rozmawialiśmy o współpracy, żeby zachować bezpieczeństwo również w tej dziedzinie" – dodał.

Błaszczak przekazał, że rozmowy dotyczyły sytuacji na wschodniej flance NATO i wprowadzenia w życie postanowień ze szczytu NATO w Madrycie.

"Chcę bardzo podkreślić zaangażowanie USA w zapewnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance. Podziękowałem Lloydowi Austinowi za obecność wojsk amerykańskich w Polsce, za to, że siły amerykańskie są stale obecne w naszym kraju" – powiedział.

Dodał, że zaprosił Austina do złożenia wizyty w Polsce. "Oczekujemy na dobry termin, żeby rozmawiać na temat bezpieczeństwa na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pozycja Polski w NATO wzrasta, jest silniejsza, czego dowodem fakt, który być może nie wybrzmiał tak jak należy. Polski generał, b. przedstawiciel przy Sojuszu Północnoatlantyckim i UE gen. (Janusz) Adamczak objął funkcję dyrektora generalnego w wojskowym sztabie NATO, a więc w Kwaterze Głównej NATO" – oznajmił.

Zaznaczył, że Polska należy w Sojuszu do grona ośmiu państw, które wydają na obronność ponad 2 proc. PKB.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy