Reklama

Świat

MAEA: ruszyły konsultacje w sprawie strefy bezpieczeństwa w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

PAP
Dodano: 11.09.2022
66740_11wrz17
Share
Udostępnij
Rozpoczęły się konsultacje dotyczące utworzenia strefy bezpieczeństwa nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy – poinformował w niedzielę w komunikacie Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Grossi podkreślił, że sytuacja w elektrowni pozostaje niepewna po tygodniach ostrzałów, które uszkodziły infrastrukturę energetyczną. Podkreślił, że mimo wyłączenia wszystkich reaktorów siłownia potrzebuje energii do ich chłodzenia i pracy systemów utrzymujących bezpieczeństwo.

"Operatorzy i inżynierowie zdołali przywrócić działanie jednej z rezerwowych linii energetycznych (…), by zapewnić siłowni elektryczność, której bardzo ona potrzebuje. Niemniej, nadal jestem bardzo zaniepokojony sytuacją w elektrowni. Tak długo, jak trwają ostrzały, utrzymuje się niebezpieczeństwo. By zaradzić tej poważnej sytuacji, rozpoczęły się konsultacje na temat pilnej potrzeby ustanowienia strefy bezpieczeństwa nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" – oświadczył Grossi.


O wyłączeniu ostatniego działającego bloku elektrowni poinformował w niedzielę ukraiński koncern Enerhoatom. Zasilanie z zewnątrz było kluczowe w procesie wyłączania reaktora i procesu chłodzenia.

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze to największa siłownia jądrowa w Europie. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę obiekt został zajęty przez agresora na początku marca.

Na terenie elektrowni stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały siłownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy