Reklama

Poznaj region

Szkółka Promyk. Jazda konna i hipoterapia w Albigowej

Materiał Partnera
Dodano: 09.07.2022
64419_albigowa
Share
Udostępnij
W historycznym miejscu w Albigowej, gdzie przed pierwszą wojną światową III Ordynat na Łańcucie hrabia Roman Potocki założył stadninę koni, skąd wyszły wierzchowce, które rozsławiły polską hodowlę, mieści się Szkółka Jeździecka Promyk. Założyła ją Kaja Klejnowska, instruktor jazdy konnej i hipoterapii, instruktor szkolenia podstawowego. W malowniczym otoczeniu albigowskich sadów i historycznego folwarku można skorzystać z jazdy na koniach czystej krwi arabskiej, kucach felińskich i koniach rasy fiordzkiej. 
 
Podłańcucka Albigowa od lat słynęła ze wspaniałych koni czystej krwi arabskiej. Tutaj w latach dwudziestych XX wieku hrabia Roman Potocki, założył stadninę koni, którą rozwinął jego syn Alfred. W okresie międzywojennym stadnina w Albigowej była jedną z najlepszych stadnin prywatnych, a jej konie wygrywały wiele wyścigów. 

Legendarny Bask z Albigowej

To tutaj w 1956 roku przyszedł na świat i wychowywał się przez pierwsze 2,5 roku życia Bask, koń niezwykłej urody i charakteru. Po świetnej karierze wyścigowej trafił do Janowa Podlaskiego, a stamtąd do USA, gdzie zrobił karierę na pokazach, zdobywając liczne tytuły, oraz hodowlaną – pozostawił po sobie 1045 źrebiąt czystej krwi arabskiej i jedno półkrwi. Niektóre z nich były sprzedawane po 1,5 miliona dolarów. To dzięki Baskowi w hodowli koni arabskich powstało określenie „pure polish" (tłum. „czysto polski”), które było najlepszą reklamą konia wyhodowanego w Polsce lub pochodzącego od polskich rodziców. 
 
Krew Baska płynie ponoć w co czwartym koniu czystej krwi arabskiej w USA. Jego potomkowie żyją do dziś również w Albigowej, gdzie mieści się Szkółka Jeździecka Promyk. Została ona założona z pasji do koni w 2012 roku przez Kaję Klejnowską, miłośniczkę tych zwierząt i zawodniczkę jeździectwa w ujeżdżaniu i skokach. 
 
Szkółka od dziesięciu lat proponuje miłośnikom i adeptom jeździectwa indywidualne i grupowe lekcje jazdy konnej na lonży i w terenie, a także hipoterapię. W szkółce pracują konie różnych ras – od kucy felińskich, przez konie rasy fiordzkiej, śląskiej, polskie konie szlachetne półkrwi po konie czystej krwi arabskiej. Np. konie rasy fiordzkiej ze względu na swój temperament świetnie sprawdzają się na zajęciach hipoterapii, zaś na koniach arabskich, potomkach Baska, dzieci startują w zawodach ujeżdżeniowych i skokowych. 
 
Szkółka specjalizuje się w nauce jazdy konnej na różnych poziomach zaawansowania. – Proponujemy zajęcia zarówno osobom początkującym, które chcą zacząć przygodę z jeździectwem, jak i dzieciom, młodzieży i dorosłym startującym w zawodach. Zajęcia odbywają się w lonży i na ujeżdżalni, organizujemy także wyjazdy terenowe i prowadzimy naukę skoków – dodaje Kaja Klejnowska. – Ponadto mamy w ofercie zajęcia rekreacyjne i sportowe oraz hipoterapię dla niepełnosprawnych dzieci oraz osób dorosłych, która jest finansowana ze środków PFRON-u.
 
W „Promyku” funkcjonuje także hotel dla koni, zaś na wakacjach organizowane są wakacyjne szkółki jeździeckie (bez noclegu).
 
Ważną rolę odgrywa hipoterapia, czyli zajęcia przywracające zdrowie i sprawność przy pomocy konia i jazdy konnej, w różnorakiej formie: terapia ruchem konia, fizjoterapia na koniu, terapia kontaktem z koniem czy psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka. Korzystają z nich dzieci z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi i psychologicznymi, a także dorośli – po udarze, ze stwardnieniem rozsianym, po urazach czaszkowo-mózgowych, borykający się z uzależnieniami lub patologiami społecznymi. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Hipoterapia ma wiele zalet. – Zmniejsza zaburzenia równowagi, zwiększa możliwości samodzielnego poruszania się, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową oraz orientację przestrzenną, zwiększa możliwości koncentracji uwagi i motywację do wykonywania ćwiczeń, rozwija samodzielność, zwiększa poczucie własnej wartości i osłabia reakcje nerwicowe – wylicza Kaja Klejnowska.  
 
– Jazda konna to coś znacznie więcej niż sport. Dzięki bliskim kontaktom ze zwierzęciem wpływa ona pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale również na ducha, a jej terapeutyczne właściwości wpływają na popularność tej dyscypliny – przyznaje Kaja Klejnowska.

Szkółka Jeździecka „PROMYK”
37-122 Albigowa 300 / Sady
tel. 663 534 358
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy