Reklama

Poznaj region

Młodzieniec duszący węża znów w basenie w Łańcucie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 08.06.2024
  • Posąg młodzieńca duszącego węża w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Fot. Archiwum Muzeum-Zamku w Łańcucie
Posąg młodzieńca duszącego węża w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Fot. Archiwum Muzeum-Zamku w Łańcucie
Share
Udostępnij

Posąg młodzieńca duszącego węża powrócił do basenu z wodotryskiem, uruchomionego po przerwie w parku Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Basen, który w ostatnich latach nieużytkowany, znajduje się we wschodniej części parku, obok dawnej Ujeżdżalni i kortów tenisowych. Jego wygląd został odtworzony na podstawie archiwalnych zdjęć dr. Józefa Piotrowskiego, które można obejrzeć w przewodniku z 1933 r. Dlatego basen ozdabiają również historyczne wazy, begonie i podobnie jak za czasów rodziny Potockich, znajdują się w nim również lilie wodne.

XIX-wieczny rzymski posąg z brązu w basenie w Muzeum-Zamku w Łańcucie

Młodzieniec duszący węża to XIX-wieczny rzymski posąg z brązu. Na przestrzeni lat obiekt kilkukrotnie zmieniał swoją lokalizację. Początkowo znajdował się przed Palmiarnią z 1904 r., rozebraną w latach 20. XX w. Od 1948 roku do lat 60. ubiegłego stulecia rzeźba stała przed wieżą zegarową zamku. Później ponownie umieszczono ją w basenie przy kortach tenisowych i Ujeżdżalni. Następnie posąg można było oglądać w ogrodzie zimowym. Po konserwacji obiekt wrócił na swoje pierwotne miejsce.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy