Reklama

Poznaj region

Bieszczady. Torfowisko w Tarnawie Niżnej z nową kładką

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 21.07.2022
65209_tyrawa
Share
Udostępnij
Kto na wakacje zawita do Mucznego, warto, by wybrał się też na torfowisko "Tarnawa", które nie sposób nie zauważyć jadąc do Bukowca, skąd wiedzie szlak do Beniowej, Sianek i słynnego Grobu Hrabiny. Z torfowisk oraz parkingu roztacza się piękny widok na Wołowy Garb (Słoń, Trumna), Halicz, Kopę Bukowską oraz Krzemień i Bukowe Berdo. Kilka tygodni temu pojawiła się tam nowa kładka. Poprawiono też parking i pojawiły się ławostoły oraz wiata, gdzie można odpocząć. 
 
Na torfowisko "Tarnawa" można dojść pieszo z Tarnawy Niżnej, dojechać rowerem lub samochodem. Wiedzie tam wąska asfaltowa droga, w bliskiej odległości od Sanu, który stanowi tu granicę Polski i Ukrainy. 
 
Przed II wojną światową w Tarnawie Niżnej mieszkało prawie 900 osób. Niemal 600 stanowili grekokatolicy, blisko 200 katolicy i nieco po nad 100 mieszkańców wyznania mojżeszowego. Dziś wioska liczy niespełna 40 osób.

Torfowisko Tarnawa w Dolinie Górnego Sanu

Torfowisko położone jest na terenie nieistniejącej wsi Tarnawa Wyżna i  podzielone na dwie części oddzielone potokiem. Mniejsza część zajmuje powierzchnię ok. 6 ha i jest w zasadzie niezalesiona – drzewa stanowią tylko kilka procent powierzchni. 
 
Większy fragment torfowiska zajmuje ok. 20 ha. Ścieżka prowadzi kilkadziesiąt metrów przez łąkę, następnie należy przejść potok (i bobrowe rozlewisko) drewnianą kładką – a dalej podobnie jak na mniejszym płacie ułożone są drewniane pomosty. Tę część porasta bagienny bór sosnowy z niewielką domieszką brzozy brodawkowatej oraz świerka. 
 
Flora torfowisk to przede wszystkim: borówka bagienna, borówka brusznica, bażyna czarna, żurawina błotna, turzyca skąpokwiatowa, wełnianka pochwowata, bagno zwyczajne, modrzewnica zwyczajna czy rosiczka okrągłolistna. Sporą część torfowisk zajmuje tzw. mszar (zbiorowisko o charakterystycznej kępkowo-dolinkowej strukturze), w którym dominują mchy: torfowiec czerwonawy i magellański.

Torfowiska regularnie penetrowane są przez ptaki: derkacza, bekasa, słonkę oraz dzierzby – srokosz i gąsiorek. W miejscach podmokłych poluje zaskroniec, zaś na kępach wygrzewa się żmija zygzakowata. Amatorami torfowiskowych owoców są liczne gryzonie i lisy. Wśród bezkręgowców można wymienić motyle: dostojka akwilonaris (Boloria aquilonaris), modraszek bagniczek (Plebejus optilete) i szlaczkoń torfowiec (Colias palaeno), są ważki – np. żagnica torfowa (Aeshna juncea) oraz specyficzne dla torfowisk chrząszcze – np. biegacz błyszczący (Carabus nitens). 

Tarnawa Niżna i Wyżna w Bieszczadach

Dawniej torfowiska były wykorzystywane gospodarczo – pozyskiwano torf. Próbowano je też osuszyć stosując rowy melioracyjne. Pozostałości jednego z nich spotkamy na większym płacie torfowiska Tarnawa Wyżna. Prace te prowadzono zarówno przed wojną, jak i po utworzeniu na tych terenach wielkich ferm hodowlanych. W 1975 roku powstało tam Gospodarstwo Urzędu Rady Ministrów w Tarnawie Niżnej. Z tego okresu powstały pierwsze poważne plany kompleksowej melioracji torfowisk i podmokłych łąk. Procesy odwodnienia dolin zintensyfikowane zostały po przejęciu tych terenów przez Igloopol w 1982 r. 
 
W 1999 roku torfowiska zostały objęte ochroną i włączono je w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy