Nowości wydawnicze, wyremontowane wnętrza, nowe meble, przyjazna aranżacja – filia nr 30 Biblioteki Kraków, wyremontowana dzięki środkom z budżetu obywatelskiego, ponownie zaprasza czytelników. W odnowionej placówce zlokalizowanej przy ul. Dziewiarzy 7 odbywają się także spotkania kulturalno-edukacyjne.
Na przełomie października i listopada ubiegłego roku odnowiono wnętrza filii nr 30 Biblioteki Kraków. Dzięki środkom pozyskanym w IX edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa (o łącznej wartości 200 100 zł) zrealizowano projekt aranżacji filii, wykonano meble biblioteczne i zakupiono wyposażenie. W ramach zadania dokonano również zakupu nowości wydawniczych oraz zorganizowano spotkania kulturalno-edukacyjne. Z funduszy Biblioteki Kraków zaś wymieniono drzwi i wymalowano lokal.
Filii nr 30 Biblioteki Kraków przy ul. Dziewiarzy 7 funkcjonuje pod tym adresem od 1994 r., kiedy budynek po zlikwidowanej Dziewiarskiej Spółdzielni Pracy przejął Skarb Państwa i przekazał Domowi Kultury Podgórze, który prowadzi w tym miejscu Klub Tyniec. Historia powstania biblioteki w Tyńcu sięga przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku, kiedy została utworzona przez Gromadzką Radę Narodową w Skawinie i była prowadzona w jednym z prywatnych domów przez nauczycieli szkoły podstawowej.
W 1970 r. Gromadzka Rada Narodowa w Skawinie zawarła umowę z Zarządem Ochotniczej Straży Pożarnej w Tyńcu na udostępnienie w remizie OSP – na okres czterech lat – lokalu świetlicy na cele biblioteczne (przez pięć dni w tygodniu, bez sobót i niedziel). 1 stycznia 1973 r. Tyniec stał się częścią dzielnicy Podgórze. Nowa umowa pomiędzy zarządem OSP Tyniec, a już Miejską Biblioteką Publiczną w Krakowie zawarta została na czas nieoznaczony. Po podziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i utworzeniu dzielnicowych bibliotek publicznych, beneficjentem umowy z zarządem OSP Tyniec stała się Dzielnicowa Biblioteka Publiczna Kraków–Podgórze.
Biblioteka w Tyńcu funkcjonowała w bardzo trudnych warunkach lokalowych. Władze miejskiej, a później dzielnicowej biblioteki publicznej, czyniły starania, niestety bezskuteczne, o pozyskanie nowego lokalu. Na początku lat 80. działalność biblioteki została nawet zawieszona ze względu na brak osób chętnych do podjęcia pracy. W lutym 1985 r. na skutek wybuchu pieca centralnego ogrzewania w budynku remizy nastąpił pożar. W pożarze ucierpiały szafy biblioteczne, ale straty w księgozbiorze nie były znaczące. Jednak lokal w remizie nie nadawał się do użytku, księgozbiór (liczący 3683 woluminów) został przeniesiony do piwnicy prywatnego domu mieszkańca Tyńca. Od 1986 roku biblioteka działała w domu Marianny Żmudy przy ul. Bogucianka 47. Dopiero w grudniu 1994 r. biblioteka w Tyńcu została przeniesiona do obecnie zajmowanych pomieszczeń.
Teraz czytelnicy mogą korzystać z odnowionej filii, w której znajdą bogaty księgozbiór, rozszerzony – podobnie jak prace remontowe – dzięki środkom uzyskanym w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. W otwarciu filii po remoncie wziął udział zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.