Przedwczesna śmierć muzyka i pedagoga Zbigniewa Jakubka poruszyła w tym roku środowisko rzeszowskich melomanów. Z żalem pożegnaliśmy wiele osób – wspaniałego społecznika Aleksandra Zaciosa, wieloletniego nauczyciel I LO Karola Rysza, lekarza Ryszarda Palczaka i trenera zapaśników Stali Rzeszów Wojciecha Małka, a także Atsuko Ogawę – Japonkę od lat związaną z Przemyślem oraz Zygmunta Furdygiela – jednego z najstarszych wypalaczy węgla drzewnego w Bieszczadach.
Aleksander Zacios
19 lutego, tuż przed 80. urodzinami zmarł Aleksander Zacios, założycieli i wieloletni prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Większość swojego życia poświęcił pracy na rzecz potrzebujących. Od końca lat 80. XX wieku był zaangażowany w pomoc najuboższym i bezdomnym. Początkowo w rzeszowskim Kole Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, a od 2000 roku jako prezes Rzeszowskiego Towarzystwa – niezależnej organizacji pożytku publicznego, której misją jak zapisano w jej statusie jest niesienie pomocy także uzależnionym, samotnym, i zwalnianym z zakładów karnych. To między innymi jego praca doprowadziła do powstania największego w regionie Centrum Charytatywnego prowadzonego przez Towarzystwo wspólnie z Caritas oraz Centrum Integracji Społecznej.
Aleksander Zacios był też pomysłodawcom akcji „Ziemiopłody”, dzięki której od prawie 30 lat wolontariusze towarzystwa odwiedzają rolników z okolic Rzeszowa wiosek prosząc, by podzielili się tym, co zebrali na swoich polach. Zboże i warzywa są wykorzystane do przygotowywania darmowych posiłków dla bezdomnych i ubogich – każdego dnia albertyńska kuchnia w Rzeszowie wydaje ponad 600 darmowych obiadów dla potrzebujących. To także on zainicjował kwestę na rzecz ubogich, która prowadzona jest na cmentarzach 1 listopada.
Został przez Prezydenta RP pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Atsuko Ogawa
Na początku lutego w Japonii zmarła Atsuko Ogawa, pianistka od kilkunastu lat mieszkająca na stale w Polsce. Do Przemyśla przyjechała po raz pierwszy w 1993 roku na zaproszenie Igi Dżochowskiej, założycielki przemyskiego Centrum Kultury Japońskiej, a w 2007 roku zamieszkała w Przemyślu na stałe i odtąd drobna i czarnowłosa przebiegała przemyskie uliczki szybkimi krokami. Ale Polskę znała już wcześniej, bo w 1979 roku zaczęła studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. „Przyjechałam do Polski dla Chopina. Chciałam grać jego muzykę, ale nie wiedziałam, czym są mazurki i polonezy. Musiałam poznać kulturę i kraj, w którym się urodził”, opowiadała.
W Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu uczyła języka japońskiego i dawała lekcje gry na pianinie. Pomagała organizować występy japońskich artystów zapraszanych przez Igę Dżochowską do Polski i na festiwale kultury japońskiej. Przybliżała Polakom kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. W ostatnich latach dojeżdżała również na lekcje gry na fortepianie w Samorządowej Szkole Muzycznej w Ustrzykach Dolnych. Zarobione pieniądze przeznaczała na pomoc bezdomnym zwierzętom.
Była ucieleśnieniem japońskich cnót. Zdyscyplinowana, pracowita, skromna. A pod tym wszystkim ogromna wrażliwość i talent. Lubiła siadać przy wielkim oknie wychodzącym na ogród. Wzrok zatapiała w leszczynach i lipach za oknem. „Kocham te drzewa”, mówiła. W czerwcowe wieczory ginęła gdzieś w otaczającej dom zieleni. I godzinami wpatrywała się w świetliki.
Zbigniew Jakubek
1 maja zmarł Zbigniew Jakubek, jazzman, pianista, aranżer, kompozytor. Był absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego droga muzyczna rozpoczęła się od studenckich formacji. W 1983 roku zaistniał New Coast, chwile później Still Another Sextet – zwycięzca Grand Prix Jazz Juniors 1984. Rok później powstał Walk Away. Z Rzeszowem związany od 1977 roku, kiedy to został uczniem Liceum Muzycznego w klasie klarnetu i fortepianu.
Od 2003 roku pracował na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W 2015 roku współtworzył kierunek „Jazz i Muzyka Rozrywkowa” w Instytucie Muzyki UR. Był również wykładowcą Wydziału Artystycznego UMCS Lublin. Od 2013 roku współtworzył projekt „Art. Celebration” w ramach festiwalu „Wschód Kultury” w Rzeszowie.
Współpracowała z wieloma polskimi artystami: Mietkiem Szcześniakiem, Lorą Szafran, Ryszardem Rynkowskim, Zbigniewem Wodeckim, Ewą Bem. Grał w orkiestrach: „Alex Band”, „Kukla Band”, „Big-band W. Pieregorólki”, „After Touch”, które wspierał również jako aranżer. Wziął udział w większości polskich festiwali piosenki. Współpracował z Polską Orkiestrą Radiową.
„Był osobą z niepowtarzalnym poczuciem humoru, dystansem do życia, potrafiącą w mgnieniu oka rozładować każdą niezręczną czy napięta sytuację. Pogoda ducha, która go cechowała, zawsze wprowadzała do naszej rodziny mnóstwo uśmiechu, szczęścia i akceptacji”, napisał po śmierci jego syn Wojciech.
Dr Ryszard Palczak
15 maja zmarł dr Ryszard Palczak, wieloletni wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, związany z uczelnią od 2002 roku. Był współtwórcą Wydziału Nauk o Zdrowiu i Turystyki, a następnie Wydziału Medycznego WSIiZ.
Ukończył Śląską Akademię Medyczną, doktorat obronił w Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Posiadał specjalizację drugiego stopnia z zakresu ginekologii i położnictwa oraz specjalizację z zakresu radioterapii. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół ginekologii onkologicznej.
W latach 1985 – 1989 był ordynatorem Oddziałów Ginekologii Onkologicznej oraz Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, a w latach 1989 – 1991 ordynatorem Oddziału Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. W latach 2013-2014 pełnił funkcję dziekana Wydziału Turystyki i Nauk o Zdrowiu WSIiZ, a w latach 2014-2017 Wydziału Medycznego WSIiZ.
We wspomnieniach współpracowników pozostanie człowiekiem, który traktował innych ludzi z szacunkiem i sprawiedliwie. Był mentorem, potrafił zaszczepiać miłość do nauki i dydaktyki.
Karol Rysz
15 sierpnia w wieku 81 lat zmarł Karol Rysz, długoletni, bardzo szanowany nauczyciel matematyki i informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, regionalista i miłośnik folkloru, krajoznawca.
Urodził się 25 listopada 1942 roku w podsanockim Zarszynie. Tytuł magistra matematyki uzyskał na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Od 1966 roku uczył matematyki w Liceum Ogólnokształcącym w Sokołowie Małopolskim, a w 1972 r. przeniósł się do Rzeszowa, gdzie został zatrudniony w I LO. Z tą szkołą zawodowo był związany ponad 30 lat, aż do przejścia na emeryturę w 2004 roku.
Po ukończeniu w 1975 roku Studium Podyplomowego Informatyki w Warszawie, został pierwszym wykwalifikowanym nauczycielem tego przedmiotu w szkole średniej w ówczesnym województwie rzeszowskim. Przez kilkanaście lat współpracował z Instytutem Matematyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, gdzie prowadził zajęcia ze studentami w ramach tzw. szkoły ćwiczeń.
Miał wiele pasji. Fascynował się folklorem i przez wiele lat był choreografem tańców ludowych, prowadził zespoły ludowe w Sokołowie Małopolskim i Rzeszowie. Jako wielki miłośnik turystyki pilotował wycieczki krajowe i zagraniczne. Przez kilka lat prowadził też w I LO autorską klasę menedżerów kultury i turystyki. Udzielał się w działalności związkowej, przez kilka lat był członkiem lokalnych władz Związku Nauczycielstwa Polskiego, zaś w 1980 roku współzałożycielem koła NSZZ „Solidarność” w I LO w Rzeszowie.
Zygmunt Furdygiel
W czasie wakacji, 18 sierpnia zmarł Zygmunt Furdygiel – uznawany za najstarszego wypalacza drewna w Bieszczadach. Przez ponad dwie dekady stał na straży dymiących „beczek” na wypale pod Lipowcem. Mówiono o nim Zygmunt Twardziel, albo Zakapiorek ze Stężnicy, bo z Lipowca, przedwojennej wsi zamieszkałej przez Łemków, zostały już tylko zdziczałe grusze i jabłonie.
Zygmunt pochodził z Czechowic-Dziedzic. Na Śląsku skończył technikum rolnicze, był zatrudniony przy budowie Huty Katowice, aż w końcu zatęsknił za wolnością i wyjechał w Bieszczady. Tutaj ożenił się, zatrudnił w Przedsiębiorstwie Produkcji Leśnej „Las”, nauczył wypału węgla drzewnego i na kolejne dekady został smolarzem.
W ostatnich latach na wypale pod Lipowcem przyjmował coraz więcej gości – odkąd wystąpił w programie „Przystanek Bieszczady” w Discovery Channel, nieustannie ktoś chciał go poznać. – Koniec dymienia, koniec palenia – mawiał, kiedy wypał dobiegał końca i czule patrzył na „beczkę”. Przy retortach czuł się wolnym człowiekiem.
Wojciech Małek
20 września 2023 w wieku 82 lat zmarł Wojciech Małek, długoletni zawodnik sekcji zapaśniczej Stali Rzeszów, trener i wychowawca młodzieży, sędzia zapaśniczy.
Trener wielu medalistów mistrzostw Polski, Europy i Świata w zapasach w stylu wolnym, w tym I-szy trener brązowego medalisty olimpijskiego z 1980 roku Aleksandra Cichonia, I-szy trener Jana Falandysa (10x Indywidualne Mistrzostwo Polski, 10x Drużynowe Mistrzostwo Polski, 2 medale z Mistrzostw Świata, 2 medale z Mistrzostw Europy).
Wojciech Małek pracy związanej ze sportem poświęcił ponad 50 lat swojego życia. Za wkład w rozwój sportu zapaśniczego w kraju był wielokrotnie nagradzany przez Polski Związek Zapaśniczy a w 2004 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi.
Oprócz zapasów Wojciech Małek zaangażowany był również w sport żużlowy. Przez dwa sezony w latach 1998-1999 był bliskim współpracownikiem trenera Marka Cieślaka, pełniąc w drużynie żużlowej Van Pur Rzeszów funkcję trenera ogólnorozwojowego. W 1998 roku żużlowcy Van Pur Rzeszów zajęli III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski na żużlu. W latach 1999-2003 Wojciech Małek posiadając licencję Polskiego Związku Motorowego pełnił na rzeszowskim stadionie funkcję Kierownika Startu.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.