Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej ma nowego dyrektora – pełniącym obowiązki został Waldemar Rataj, prawnik, politolog specjalizujący się w zarządzaniu strategicznym i komunikacji społecznej, w szczególności w administracji publicznej, w instytucjach kultury i w muzealnictwie.
Pierwszym pełnomocnikiem dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie, którego Muzeum w Markowej było filią na początku swojej działalności do 2017 r., był Mateusz Szpytma, współtwórca oraz wielki orędownik powstania muzeum, które jest pierwszą tego typu placówką w kraju, poświęconą bohaterskim Polakom. Przypomina ona historię rodziny Ulmów, która 24 marca 1944 r. została przez niemieckich żandarmów wymordowana wraz z ukrywanymi przez nią Żydami z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów.
Przez ostatnie trzy lata dyrektorem była Anna Stróż-Pawłowska. W tym czasie muzeum cieszyło się bardzo dużo popularnością wśród gości z Polski i zagranicy. Placówka jest też na bardzo prestiżowej liście ogólnopolskich muzeów, które są finansowane bezpośrednio z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W czwartek na profilu FB Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej pojawiła się informacja, że p.o. dyrektora został Waldemar Rataj.
W latach 1993-1999 współpracował z prof. Michałem Kuleszą przy opracowaniu koncepcji i wdrażaniu reform decentralizacyjnych państwa. W latach 1999-2001 kierował m. in. pracami programowymi na rzecz Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rozwoju i uczestniczył w tworzeniu Akademii Oświęcimskiej oraz Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II.
Był m.in. doradcą Rzecznika Praw Obywatelskich ds. prawa do informacji publicznej. Współtworzył program i instytucję Nagrody Pro Publico Bono.
Kierował pracami zespołu eksperckiego, który na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracował koncepcję programu Akademia Zarządzania Muzeum (realizowanego w latach 2010-2011 przez Muzeum Pałacu w Wilanowie). W latach 2011-2019, jako pełnomocnik Dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a następnie główny specjalista – koordynator, kierował pracami programowymi Instytutu. W latach 2006 – 2020 współpracował z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w zakresie prac programowych dotyczących rozwoju, w tym w szczególności w zakresie edukacji społecznej i tworzenia przestrzeni obywatelskiej Muzeum (ostatnio zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty ds. rozwoju). Jest członkiem kilku rad muzealnych (Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie) oraz członkiem kapituły nagrody muzealnej Województwa Wielkopolskiego "Izabella".
Od 2013 roku współpracuje z Samorządem Województwa Podkarpackiego w zakresie spraw dotyczących kultury pamięci i ochrony dziedzictwa narodowego. Obecnie jest pełnomocnikiem Województwa Podkarpackiego ds. Strategii Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia.
Jest założycielem i prezesem Fundacji Kolegium Wigierskie oraz współtwórcą i współpracownikiem wielu dzieł i organizacji społecznych; m.in. Stowarzyszenia Genius Loci, Wielkopolskiej Resursy Kultury Pamięci, Akademii Dziedzictwa Kresów – Towarzystwa Kultury Pamięci im. Księcia Adama Stefana Kardynała Sapiehy.