Reklama

Ludzie

Prof. Sylwester Czopek – jedyny kandydat na rektora uniwersytetu w Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 24.04.2020
50609_czopek
Share
Udostępnij
W piątek, 24 kwietnia Rada Uczelni zatwierdziła kandydaturę prof. dr hab. Sylwestra Czopka na stanowisko rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Był jedynym zgłoszonym kandydatem i wszystko wskazuje na to, że zostanie wybrany na kolejną kadencję, by kierować uczelnią.
 
Prof. Sylwester Czopek kieruje Uniwersytetu Rzeszowskiego od 2015 roku. Najpierw pełnił obowiązki rektora w miejsce prof. Aleksandra Bobko (który został powołany na wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego), pełnił obowiązki rektora tej uczelni, a w 2016 roku wybrany został na rektora (kadencja 2016–2020).
 
W 2016 roku odbyły się wybory rektora i prof. Czopek wygrał je, zdobywając więcej głosów niż kontrkandydat prof. Czesław Puchalski.
 
Po czteroletniej kadencji, w tegorocznych kolejnych wyborach, które odbędą się 29 kwietnia, prof. Czopek będzie jedynym kandydatem. W głosowaniu weźmie udział 150 elektorów. 76 musi poprzeć profesora i oddać ważne głosy, by został rektorem na kolejną kadencję.
 
Jest absolwentem archeologii na Wydziale Humanistycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Osiem lat później zdobył tytuł doktora Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Doktorem habilitowanym został w 1997 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2003 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
 
Z Rzeszowem związany od 1981 roku. Do 2008 roku pracował w Muzeum Okręgowym (od 1991 jako jego dyrektor). Pracę akademicką rozpoczął w 1997 roku. Współtworzył Instytutu Archeologii UR, w latach 2008–2012 zajmował stanowisko dziekana Wydziału Socjologiczno-Historycznego, w 2012 został prorektorem UR ds. nauki.  
 
Prof. Sylwester Czopek jest autorem dziewięciu książek, współautorem i redaktorem licznych prac naukowych z zakresu archeologii. Specjalizuje się w zagadnieniach archeologii powszechnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Specjalizuje się w zagadnieniach archeologii powszechnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. W 2011 roku został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej, w 2004 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.   
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy