Reklama

Ludzie

Lampy Podkarpackiej Historii 2019 rozdane po raz czwarty!

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 05.12.2019
48717_2
Share
Udostępnij
Pięć osób znalazło się w gronie laureatów Lamp Podkarpackiej Historii 2019: Małgorzata Jarosińska, Małgorzata Kutrzeba, Jerzy Dynia, Wiesław Hap i Edward Marszałek. Wyróżnienie przyznawane jest osobom szczególnie zasłużonym dla pielęgnowania i popularyzacji lokalnej przeszłości. Wręczenie lamp odbyło się w poniedziałek, 9 grudnia, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Fundatorem jest dwumiesięcznik „Podkarpacka Historia” – czasopismo założone przez Szymona Jakubowskiego w tym roku świętuje 5-lecie.

– Przyznawane od 2016 Lampy Podkarpackiej Historii symbolizują światło rozjaśniające mroki przeszłości oraz odwołują się do historii regionu, będącego kolebką przemysłu naftowego, związanego z tak wybitnymi postaciami jak chociażby Ignacy Łukasiewicz czy Jan Zeh. W dotychczasowych edycjach nagrody otrzymało 20 osób i jedna organizacja – informuje Szymon Jakubowski, redaktor naczelny i założyciel „Podkarpackiej Historii”.
 
 
Od lewej: Adam Głaczyński (Radio Rzeszów), Szymon Jakubowski ("Podkarpacka Historia"), Małgorzata Jarosińska, Małgorzata Kutrzeba, Jerzy Dynia, Wiesław Hap, Edward Marszałek. Fot. Archiwum „Podkarpackiej Historii”.

Laureaci Lamp Podkarpackiej Historii 2019:

Małgorzata Jarosińska. Rodowita rzeszowianka (według nomenklatury Franciszka Kotuli – rzeszowski „pniok”), historyk, krajoznawca, instruktor ZHP, badacz dziejów Rzeszowa, harcerstwa, rzeszowskich cmentarzy.  Całe życie zawodowe związana z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, a prywatne i  „społeczne”  – z harcerstwem, dziećmi i górami. Stara się ocalić od zapomnienia dawny Rzeszów, jest autorką albumów poświęconych dawnej i nowej fotografii miasta („Rzeszów galicyjski w obiektywie Edwarda Janusza” 2011, „Rzeszów w obiektywie zakładu E. Janusz” 2011, „Kościół Chrystusa Króla w Rzeszowie” 2019, „Balkony dawnego Rzeszowa” 2017). Autorka wielu publikacji krajoznawczych, a przede wszystkim poświęconych historii harcerstwa rzeszowskiego („Harcerstwo żeńskie i ruch zuchowy w Rzeszowie 1912-1939” 2005, „Harcerskie groby na cmentarzach Rzeszowa” 2010, „Harcerze w Bieszczadach” 2014). Prócz publikacji –  własnych i zbiorowych – ciągle pracuje społecznie w ZHP i w PTTK : jest instruktorem Muzeum Harcerstwa w Warszawie, przewodniczącą  Chorągwianej Komisji Historycznej w Rzeszowie,  członkiem Komisji Historii i Tradycji  przy Zarządzie Głównym PTTK w Warszawie.

Dr Małgorzata Kutrzeba. Historyk z wykształcenia i z zamiłowania. Nauczyciel historii w Zespole Szkół w Błażowej. Przygotowywana przez nią młodzież zdobywa co roku laury w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Od wielu lat jest prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej i redaktorem Kuriera Błażowskiego, kustoszem Społecznego Muzeum Ziemi Błażowskiej, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Pod patronatem Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej organizowała sesje naukowe poświęcone znanym postaciom z regionu m. in. Ppłk Józefowi Maciołkowi Szefowi Delegatury Zagranicznej Zrzeszenia WiN w Londynie.  Współpracowała z Instytutem Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego w organizacji Kongresów Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego oraz w Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizując te obchody w Błażowej. Jest autorem kilkunastu publikacji z historii regionu. Wydała m. in.: Dzieje majętności błażowskiej od XVII do XIX wieku. Ludność, Piątkowa w powiecie rzeszowskim, 120 lat Banku Spółdzielczego w Błażowej, Emigracja błażowian na przestrzeni wieków – wybór czy konieczność. Jest współautorem wielu innych książek m. in. o Białce, Kąkolówce. Opracowała pod względem historycznym ostatnie wydanie Pamiętnika Kazimierza Krygowskiego. Systematycznie publikuje artykuły z dziejów regionu w czasopismach naukowych i popularnonaukowych m. in. w „Podkarpackiej Historii”.

Jerzy Dynia. Urodził się w Stanisławowie, od lat 50 jest związany z Rzeszowem. Jego wielką pasją jest muzyka. Przez 17 lat był redaktorem muzycznym Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie. W drugiej połowie lat 80’ był dyrektorem naczelnym Państwowej Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie. W 1989 roku rozpoczął pracę w Oddziale TVP w Rzeszowie zajmując się tematyką kulturalną. Za popularyzowanie folkloru otrzymał prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga i dwukrotnie regionalne nagrody im. F.Kotuli. Otrzymał nagrodę marszałka województwa podkarpackiego, nagrodę Miasta Rzeszowa (2001 r.), nagrodę ALIANZ w dziedzinie Kultura-Nauka-Media oraz wysokie odznaczenia państwowe. W maju 2009 roku otrzymał Srebrny Medal ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS, zaś w listopadzie Krzyż Kawalerski Orderu Świętego Stanisława. Jest autorem książek: „Z mojej loży”, i „Muzyczne klimaty”, pracował też zbiór „Zakochani w Rzeszowie” zawierający nuty i teksty piosenek mówiących o mieście. Zapoczątkowało to w Rzeszowie organizowanie dorocznych koncertów, podczas których wykonywane są wyłącznie piosenki o tym mieście.

Wiesław Hap. Historyk i regionalista, nauczyciel, społecznik, działacz kulturalny, uhonorowany m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, harcmistrz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, były prezes Jasielskiej Federacji Regionalnych Towarzystw Kultury, były zastępca komendanta Hufca ZHP i współpracownik Koła ŚZŻAK w Jaśle. Autor kilkunastu książek (m.in. dwóch wydań „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną”), współautor kilkunastu innych (m.in. „Jasielska droga do Niepodległej Polski 1768-1922 (wyróżniona za najlepszą książkę regionalistyczną w Polsce w 2018 r.) i kilkuset artykułów. Współinicjator i koordynator mnóstwa działań upamiętniających zasłużone osoby  i wydarzenia w regionie (np. tablica pamięci jaślan walczących o niepodległość Ojczyzny, 16 Dębów Pamięci w Jaśle w programie „Katyń … pamiętajmy”. Współpomysłodawca i główny organizator corocznego Jasielskiego Marszu Wolności ku czci uczestników i ofiar akcji „Pensjonat”, corocznych „Międzywojewódzkich Konkursów – Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”. Częsty gość spotkań autorskich, autor prelekcji, wykładów historycznych, widowisk historyczno-patriotycznych, wystaw i akcji patriotyczno-historycznych Organizuje i prowadzi historyczne sesje popularnonaukowe, wycieczki, biwaki harcerskie  i uroczystości patriotyczne.

Edward Marszałek. Dr n. leśnych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Społecznie ratownik ochotnik w Grupie Bieszczadzkiej GOPR, przewodnik beskidzki, członek Rady Naukowej Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, członek honorowy Speleoklubu Beskidzkiego. W rodzinnym Krościenku Wyżnym pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” i redaktora naczelnego pisma "Dębina". Autor i redaktor kilkunastu publikacji książkowych, m. in. „Leśne opowieści z Beskidu”, „Z karpackich lasów”, „Ballady o drzewach”, „Skarby podkarpackich lasów”, „Leśne ślady wiary”, „Wołanie z połonin”, „Żubr przywrócony górom”, „Od siekiery, czyli wstęp do toporologii”, „Z dziejów leśnictwa na Podkarpaciu”. Na łamach ogólnopolskiej prasy przyrodniczo-leśnej opublikował ponad 500 artykułów, w tym wiele dotyczących historii leśnictwa na Podkarpaciu. Laureat m.in.: nagrody Podkarpacki Dziennikarz Roku 2004 za cykl artykułów w kwartalniku „Echo Połonin”, tytułu „Leśnik roku 2006” nadany przez kapitułę „Przeglądu leśniczego” w Poznaniu, laureat programu Mistrza Mowy Polskiej (2014) i konkursu krasomówczego przewodników Pszczyna 2019. Odznaczony medalem „Świadek historii”. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy