Reklama

Ludzie

Uczniowie i mistrz na jednej wystawie – krąg pracowni prof. Białogłowicza

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 10.04.2019
45285_bialoglowicz
Share
Udostępnij
Prof. Stanisław Białogłowicz, jeden z najbardziej cenionych pedagogów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, oraz 19 artystów, którzy malarską sztukę doskonalili w jego autorskiej pracowni są bohaterami najnowszej wystawy w rzeszowskim BWA. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia o godz. 18.00.
 
„Zły to uczeń, który nie przewyższa swego mistrza”, rzekł Leonardo da Vinci. Takie wystawy jak zapowiadana właśnie w BWA nie wymkną się pokusie porównań dzieł mistrza i jego uczniów. Na taką też odwagę zdobyli się uczestnicy wystawy pn. „W kręgu pracowni profesora Białogłowicza. Pomiędzy wyobraźnią a tajemnicą formy”: 
 
Arkadiusz Andrejkow, Kamila Bednarska, Stanisław Białogłowicz, Piotr Białogłowicz, Andrzej Bobrowski, Małgorzata Borek, Maksym Fedrirchuk, Łukasz Gil, Sebastian Kalemba, Piotr Kolanko, Wojciech Kornacki, Patrycja Longawa, Dorota Magryś, Jadwiga Magryś-Borowiec, Michał Mieszkowicz, Tomasz Mistak, Halina Olechowska-Cwanek, Barbara Porczyńska, Piotr Szczur, Maciek Wieczerzak. 
 
Wszyscy w jakiś sposób, głównie poprzez autorską pracownię profesora, dojrzewali artystycznie pod jego okiem. – Do wystawy zaprosiłem kilka pokoleń moich byłych uczniów, studentów, wybitnych młodych artystów, którzy w swoich poszukiwaniach odnajdują twórczą pasję, inspirację do myślenia w kategoriach wartości uniwersalnych. Dla których konsekwentne poszukiwanie prawdy i piękna w sztuce stanowi cel nadrzędny realizacji artystycznych zamierzeń – podkreśla prof. Stanisław Białogłowicz.
 
Urodził się w Dukli na Podkarpaciu i ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 1968-1973 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Po dyplomie rozpoczął samodzielną pracę twórczą i dydaktyczną w szkolnictwie artystycznym. Od 2005 roku pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa w autorskiej Pracowni Form Otwartych na kierunkach Sztuki Wizualne i Grafika. 
 
Uprawia malarstwo sztalugowe, monumentalne i rysunek. Zorganizował 90 wystaw indywidualnych w galeriach i muzeach polskich i zagranicznych, uczestniczył w 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem nagród artystycznych, dydaktycznych jubileuszowych i wyróżnień, stypendystą MKiDZN oraz stypendium twórczego w Niemczech. W 2015 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego. 
 
W dorobku artystycznym ma realizacje sakralne m.in.: Krzyż i witraż w Kaplicy Męczenników Polskich – Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie (1992); Apokalipsę, Kościół Parafialny w Loburg Ostbewern, Niemcy (1995), polichromię w Kaplicy Seminaryjnej SVD ks. Werbistów w Nysie (1998). Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych, kolekcjach i muzeach w Polsce i za granicą. Od 1973 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu oraz Nyskiej Grupy Artystycznej w Nysie.
 
W katalogu do wystawy prof. Białogłowicz napisał: „Bywa tak, że drogi artystyczne uczniów odbiegają od tych, którymi podążał mistrz, ale rozpalony przez niego żar pozwala utrzymywać temperaturę ognia tub jeszcze bardziej ją rozniecić w taki sposób, że osiągnięcia młodego artysty mogą zaskoczyć samego mistrza. Na swojej drodze artystycznej miałem szczęście spotkać wybitnych pedagogów i jednocześnie artystów, którzy stali się moimi przewodnikami i do dzisiaj są jak drogowskazy w nieubłagalnie odchodzącym czasie. To bardzo osobiste wyznanie stanowi świadectwo pielęgnowania i przechowywania wartości, które jako nauczyciel starałem się przekazać kolejnym pokoleniom wychowanków szkół artystycznych, z którymi miałem przyjemność pracować.”
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy