Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek „Polacy ratujący Żydów” z portretem Rodziny Ulmów z podkarpackiej Markowej. Do sprzedaży trafiła także karta pocztowa z wizerunkiem s. Matyldy Getter i zdjęciami dzieci, które udało się jej ocalić podczas okupacji niemieckiej.
Rodzina Ulmów – symbol heroicznej postawy Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – trafiła na znaczki pocztowe wyemitowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Znaczek zaprezentowany została podczas związanych z tym dniem uroczystości, 24 marca br. i jest już w sprzedaży.
Grafika w sepii przedstawia Józefa i Wiktorię Ulmów otoczonych gromadką ich dzieci. Znaczek o nominale 3,30 zł został wyemitowany w nakładzie 160 tys. sztuk. Arkusz składa się z 8 znaczków i przywieszki, na której przedstawiono dłonie otaczające ochroną Gwiazdę Dawida.
W tym roku Poczta Polska upamiętniła jeszcze jedną Sprawiedliwą – s. Matyldę Getter. Jej wizerunek wraz ze zdjęciami dzieci, które udało się jej ocalić podczas okupacji niemieckiej umieszczony został na karcie pocztowej. Kierowane przez s. Getter Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi uratowało życie ponad 750 Żydów, głównie dzieci. Matylda Getter współpracowała również z Polskim Państwem Podziemnym, angażowała się w wystawianie nowych dokumentów osobom ściganym przez Niemców.
Fot. Poczta Polska
Autorem kartki pocztowej z nadrukowanym znakiem opłaty jest Bożydar Grozdew, który przedstawił postać s. Matyldy Getter oraz ułożone na dwóch dłoniach fotografie uratowanych dzieci. Całość opatrzona jest cytatem: „Kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje”, /Mt 18,5/. Kartka trafi do obiegu w nakładzie 8 tys. sztuk.
W ubiegłym roku, w związku z obchodami Roku Ireny Sendlerowej, Poczta Polska upamiętniła również tę bohaterkę znaczkiem pocztowym.