Po ponad roku pełnienia obowiązków dyrektora, Piotr Rędziniak, artysta plastyk, został pełnoprawnym szefem Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. – Rewolucji robił nie będę – mówi. – Ale zamierzam pracować nad tym, by Dom Sztuki BWA obok wystaw oferował coraz więcej wydarzeń artystycznych – koncertów, warsztatów. To miejsce ma być otwarte dla młodej sztuki, istnieć jako centrum spotkań wielu twórczych środowisk.
Piotr Rędziniak z rzeszowskim BWA zawodowo związany jest już od 25 lat. Przed odejściem na emeryturę dyrektora Ryszarda Dudka, kierował działem merytorycznym. Czuwał m.in. nad aranżacją wystaw, projektował i redagował towarzyszące im wydawnictwa. Kiedy w pod koniec 2017 roku stanowisko dyrektora zostało zwolnione, jemu powierzono pełnienie obowiązków szefa placówki.
Wcześniej Miasto Rzeszów ogłosiło trzy konkursy na stanowisko dyrektora. W ostatnim wybrano właśnie Piotra Rędziniaka. Miał jednego kontrkandydata.
Piotr Rędziniak od lat związany jest z Rzeszowem. Urodził się w 1968 roku w Gorlicach. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskał w pracowni tkaniny dekoracyjnej prof. K. Nadratowskiej – Górskiej w 1995 roku, a aneks o dyplomu – w pracowni tkaniny unikatowej prof. A. Mańczak i w pracowni malarstwa prof. M. Wagnera. Od 1996 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W dorobku twórczym ma wystawy indywidualne i zbiorowe, nagrody w konkursach plastycznych. Uprawia malarstwo, tkaninę unikatową i rysunek.
W 2017 roku otrzymał tytuł „Zasłużonego dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jakie ma plany wobec BWA? – Od roku już tą placówką rzeczywiście kieruję i na bazie tego doświadczenia kreślę plany – mówi Piotr Rędziniak. – Nie chcę rewolucji, bo galeria działa dobrze. Nadal zamierzam szukać ciekawych artystów i prezentować ich prace. Chciałbym pokazywać więcej młodej sztuki i już tę otwartość przez ostatni rok wyraziłem. Przykładem jest chociażby ostatnia wystawa I Ogólnopolskiego Triennale Malarstwa Studenckiego, którą przygotowaliśmy wspólnie z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Będę dążył do współpracy środowisk twórczych regionu, związków artystów i stowarzyszeń. W końcu BWA to Dom Sztuki, powinniśmy być ważnym centrum kulturalnego życia miasta. Będzie więc więcej koncertów i warsztatów, okazji do spotkań nie tylko podczas wernisaży. Wszystkich na nie zapraszam.