Reklama

Ludzie

Dr Lewandowski, ceniony na świecie metrolog, z wykładem na Politechnice

Redakcja
Dodano: 10.05.2018
Portraits by Charles L Ng | www.TimeOnFilm.com
Share
Udostępnij
Dr inż. Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar, który przez prawie 30 lat był naczelnym fizykiem w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sèvres pod Paryżem i oceniał międzynarodową skali czasu UTC, wygłosi otwarty wykład na Politechnice. Spotkanie z cenionym na świecie metrologiem odbędzie się we wtorek, 15 maja o godz. 10:30.
 
Dr inż. Lewandowski, fizyk absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Geofizyki PAN, posiada bogate doświadczenie w dziedzinie metrologii. Wiele lat pracował dla francuskich i amerykańskich instytucji państwowych, a także organizacji międzynarodowych. Przez prawie trzydzieści lat zajmował stanowisko Naczelnego Fizyka w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sèvres pod Paryżem, brał udział w ocenie i rozpowszechnianiu międzynarodowej skali czasu UTC. Był także pracownikiem Międzynarodowego Biura Czasu (BIH) w Obserwatorium Paryskim oraz pracownikiem naukowym amerykańskiego Państwowego Instytutu Wzorców i Technologii (NIST). Przewodniczył Podkomisji Czasu w amerykańskim Komitecie Cywilnym GPS.
 
Od 2001 r. jest członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Uczestniczył także w pracach Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, angażując się m.in. w tworzenie systemu obserwacji Ziemi Copernicus, prace nad systemem Galileo, czyli europejskim GPS oraz na rzecz powołania Państwowej Agencji Kosmicznej. W 2014 r. został laureatem najważniejszej amerykańskiej nagrody z dziedziny metrologii czasu. Prestiżowa nagroda Precise Time and Time Interval została przyznana przez Instytut Nawigacji w Manassas.
 
Wykład pt. „Konsekwencje redefinicji jednostek miar międzynarodowego układu SI” odbędzie się 15 maja o godz. 10:30 w sali V-2 w budynku rektoratu. Dr Lewandowski poruszy zagadnienia ważne dla wszystkich kierunków studiów. Wykład jest organizowany przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego, Podkarpackiego Centrum Innowacji, Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy