Reklama

Ludzie

Prof. Wacław Wierzbieniec z Nagrodą im. ks. Stanisława Musiała

Aneta Gieroń
Dodano: 15.02.2017
31281_Wierzbieniec_3
Share
Udostępnij
Prof. Wacław Wierzbieniec, historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego – za działalność społeczną oraz Bella Szwarcman-Czarnota – za twórczość w duchu dialogu, zostali laureatami IX edycji Nagrody im. ks. Stanisława Musiała,  przyznawanej osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbędzie się w piątek, 3 marca w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
 
Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Miasta Krakowa i Żydowska Gmina Wyznaniowa w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje Kapituła, której przewodniczy rektor UJ, a nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość oraz za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.
 
Prof. Wacław Wierzbieniec jest historykiem, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorem licznych książek i artykułów dotyczących historii i kultury Żydów w XIX i XX w. Swoje zainteresowania naukowe łączy z zaangażowaniem w promowanie dobrych relacji polsko-żydowskich. Zainicjowane przez niego w Rzeszowie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu są już organizowane w 23 miejscowościach na Podkarpaciu. Prof. Wierzbieniec był też współorganizatorem licznych wydarzeń upamiętniających dziedzictwo żydowskie na Podkarpaciu. 
 
Prof. Wierzbieniec podkreśla, że czuje się jednocześnie rzeszowianinem i jarosławianinem.  W Rzeszowie obronił pracę magisterską, a w 1994 r. obronił pierwszy doktorat w dziejach WSP. Pracę na tej uczelni przez 5 lat łączył z pracą w Międzywydziałowym Zakładzie Historii i Kultury Żydów w Polsce UJ.  W końcu zrezygnował z Krakowa ze względu na konieczność skupienia się na habilitacji. To była pierwsza habilitacja na Uniwersytecie Rzeszowskim. – Bardzo sobie cenię tę uczelnię, to jest moja Alma Mater – podkreśla. Ciągnie go też do rodzinnego Jarosławia: przez kilka lat był wykładowcą tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, od 2011 do 2015 roku także jej rektorem (w międzyczasie uczelnia zmieniła nazwę na Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną).
 
Patron nagrody, ks. Stanisław Musiał SJ, był wieloletnim rzecznikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii. Od 1981 roku był redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, a w latach 1990-1991 zastępcą redaktora naczelnego. Publikował także m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Wprost”, „Polin”, Midraszu” i „Życiu Duchowym”. Był autorem książki piętnującej antysemityzm pt. „Czarne jest czarne” oraz laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Po jego śmierci, z inicjatywy krakowskiej społeczności żydowskiej, na cmentarzu żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy