Reklama

Ludzie

Nominacje prezydenckie dla czterech rzeszowskich profesorów

Anna Matusz-Gap
Dodano: 24.02.2016
25058_nominacje-dla-profesorw
Share
Udostępnij
We wtorek, 23 lutego Prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne 78 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki z całej Polski. W tym gronie znaleźli się także przedstawiciele rzeszowskich uczelni – Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej.
 
Nominacje profesorskie odebrało 78 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki, wśród których znaleźli się naukowcy z Rzeszowa. Trzy osoby to profesorowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego: Zofia Bilut-Homplewicz – profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Teorii Komunikacji Językowej, Wojciech Cynarski – profesor nauk o kulturze fizycznej, prodziekan ds. nauki i współpracy z zagranicą oraz Kazimierz Szmyd – profesor nauk humanistycznych, kierownik Katedry Historii i Teorii Wychowania. Nominację otrzymał także Wiktor Bukowski – profesor nauk chemicznych i prodziekan z Politechniki Rzeszowskiej.
 
Zofia Bilut-Homplewicz, prof. dr hab. nauk humanistycznych. Zakres jej badań naukowych to: lingwistyka tekstu, lingwistyka dyskursu, lingwistyczna analiza dialogu literackiego, pragmalingwistyka, wybrane problemy współczesnego językoznawstwa oraz wybrane problemy językoznawstwa kontrastywnego. W swoim dorobku ma także liczne stypendia zagraniczne i pobyty naukowo-badawcze w tym: staż naukowy na UAM w Poznaniu, staż naukowy na Uniwersytecie Jagiellońskim, pobyt naukowy na Uniwersytecie w Lipsku, stypendium naukowe Niemieckiej Akademickiej Służby Wymiany na Uniwersytecie w Heidelbergu, stypendium naukowe Fundacji Roberta Boscha na Uniwersytecie w Tybindze oraz pobyt naukowy na Uniwersytecie Duisburg-Essen.
 
Wojciech J. Cynarski, prof. dr hab. nauk o kulturze fizycznej, kierownik Katedry Nauk Humanistycznych. Wykłada socjologię sportu i socjologię czasu wolnego na Wydziale Wychowania Fizycznego UR. Zajmuje się też socjologią sztuk walki. Sztuki walki i sporty walki uprawia od roku 1977; między innymi studiował za granicą pod kierunkiem wybitnych mistrzów japońskiego Budo. Posiada licencje trenera i sędziego międzynarodowego w jujutsu i karate (kl. A). Od marca 1993 r. jest prezesem i dyrektorem technicznym Stowarzyszenia Idokan Polska. Jest liderem kompletnego systemu sztuk walki idokan yoshin-ryu budo i Shibu Kobudo w Polsce, czyli przedstawicielstwa starych japońskich szkół sztuk walki, jak katori shinto-ryu i takeda-ryu. Od lutego 2010 jest Prezydentem IMACSSS – International Martial Arts and Combat Sports Scientific Society.
 
Kazimierz Szmyd, prof. dr hab.  Pedagog, historyk oświaty i myśli pedagogicznej. Zajmuje się przemianami edukacji i wychowania w rozwoju historycznym, ujęciu porównawczym XIX i XX wieku.  W kręgu  zainteresowań naukowych i autorskich znajdują się zagadnienia pedagogiki kultury, edukacji wielokulturowej (międzykulturowej), trwałości i zmienności dawnych i współczesnych nurtów wychowania i edukacji.  Ponadto zajmuje się zagadnieniami edukacji regionalnej i pokoleniowej (międzypokoleniowej), potrzebami wychowania wobec unifikacji i relatywizacji wartości wychowawczych doby ponowoczesnej. 
 
Wiktor Bukowski, prof. dr hab. inż. Absolwent kierunku technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej oraz Studium Doktoranckiego w Moskiewskim Chemiczno-Technologicznym Instytucie im. D.I. Mendelejewa w Moskwie (obecnie Rosyjski Uniwersytet Chemiczno-Technologiczny). Doktor nauk chemicznych, doktor habilitowany w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie technologia chemiczna (2005, Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej). Profesor nadzwyczajny w Katedrze Technologii i Materiałoznawstwa Chemicznego od 2005 r. Specjalność: technologia chemicznej organiczna i kataliza. Zainteresowania naukowe: Reaktywne materiały polimerowe i ich zastosowanie w katalizie. Przemiany związków epoksydowych. Reakcje krzyżowego sprzęgania.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy