Reklama

Ludzie

Zmarł Władysław Hennig, znany rzeszowski architekt

Anna Olech
Dodano: 16.10.2014
15280_architekt_1
Share
Udostępnij

Władysław Hennig, rzeszowski architekt i urbanista, przez wiele lat prezes oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich w Rzeszowie zmarł we wtorek 14 października. Miał 84 lata. 

Władysław Hennig urodził się 13 stycznia 1930 r. we Lwowie. Był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, od 1956 roku do 1990 pracował w pracowniach urbanistycznych oraz biurach planowania przestrzennego w Rzeszowie. Był głównym projektantem planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego wielu podkarpackich miast, między innymi Jarosławia, Przemyśla, Rzeszowa i Sandomierza.
 
W Rzeszowie zaprojektował park przy ul. Dąbrowskiego oraz osiedle Drabinianka, a także dzielnicy Zachód w Opolu.
 
Za projekt budynków i zespołów mieszkalno-usługowych we Francji zdobył nagrodę, a w 1984 r. Minister Kultury i Sztuki nadał mu status twórcy.
 
Opublikował również kilkadziesiąt opracowań dotyczących praktyki i teorii planowania przestrzennego oraz historii budowy miast. Jest też autorem około 70 haseł w Encyklopedii Rzeszowa. 
 
Przez kilka lat na antenie Polskiego Radia Rzeszów opowiadał o pięknych miejscach, historii i zabytkach Rzeszowa i Podkarpacia, a w TVP Rzeszów prowadził „Rzeszowskie lekcje architektury”. 
 
Pogrzeb odbędzie się w piątek 17 października na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. Pożegnalna msza święta rozpocznie się o godz. 13.30.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy