Reklama

Ludzie

Beatyfikacja Rodziny Ulmów jesienią 2023 roku

Aneta Gieroń
Dodano: 15.02.2023
71701_ulmowie
Share
Udostępnij
Jak poinformował metropolita przemyski abp Adam Szal, beatyfikacja Rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 roku w Markowej. Przedstawicielem Ojca Świętego będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
 
"Z radością informujemy, że Ojciec Święty Franciszek postanowił, aby obrzęd beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga Dzieci miał miejsce 10 września 2023 r. w Markowej" – przekazał w komunikacie metropolita przemyski abp Adam Szal. 
 
Sam proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczął się w 1994 r. w Pelplinie jako proces zbiorowy męczenników II wojny światowej, sługi Bożego Henryka Szumana i 88 Towarzyszy. Z kolei od 2003 r. w Archidiecezji Przemyskiej rozpoczęto zbieranie zeznań świadków i dokumentacji domniemanego męczeństwa rodziny z Markowej. W 2017 r. metropolita przemyski abp Adam Szal zwrócił się do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z prośbą o wyłączenie z procesu sprawy sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga Dzieci. Dykasterium Stolicy Apostolskiej, reskryptem z dnia 20 lutego 2017 r., przychyliło się do tej prośby. W ten sposób został otwarty nowy i niezależny proces, który prowadzony jest od tamtego momentu przez Archidiecezję Przemyską.
 
W lipcu 2020 r. zostały ukończone prace nad Positio, której celem było wykazanie obecności wszystkich elementów konstytutywnych męczeństwa tak, jak rozumie je Kościół katolicki. Po zakończeniu prac nad Positio o męczeństwie Rodziny Ulmów w dniu 16 lutego 2021 roku była ona przedmiotem oceny od strony historycznej, a następnie Positio była przedmiotem dyskusji teologicznej przez dziewięciu Konsultorów teologów (22 lutego 2022 roku). Wnioski i ocena członków obydwu Komisji były pozytywne.
 
6 grudnia 2022 roku całościowej i także pozytywnej oceny sprawy dokonali kardynałowie i biskupi z Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, a ich wnioski 17 grudnia aprobował papież Franciszek. 
 
To finał dramatycznych zdarzeń z 24 marca 1944 roku – niemieccy żandarmi rozstrzelali wtedy dwie żydowskie rodziny: Szallów i Goldmanów oraz rodzinę Ulmów z Markowej, która je ukrywała. Zginął Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktoria i ich dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franus, Antoś i Marysia oraz nienarodzone dziecko.
 
Ulmowie są już uhonorowani przez Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, który 13 września 1995 r. przyznał im pośmiertnie tytuł „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. 

W 2016 roku w podkarpackiej wsi Markowa otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. To pierwsze takie muzeum na świecie, niezwykłe pod każdym względem.  Na jego otwarciu obecni byli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, z małżonką, oraz ówcześni marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski. Także synowie i wnuki Abrahama Segala, który był wśród 21 Żydów, którzy przeżyli wojnę dzięki pomocy mieszkańców tej niewielkiej wsi w pobliżu Łańcuta.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy