Reklama

Ludzie

Małgorzata Niezabitowska w sobotę w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 09.09.2022
66680_niezabitowska
Share
Udostępnij
Małgorzata Niezabitowska, dziennikarka, pisarka i rzeczniczka pierwszego niekomunistycznego rządu RP spotka się z czytelnikami w sobotę, 10 września w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny. 
 
W 1981 reporterka Tygodnika Solidarność, po 13 grudnia dokumentowała słowem i obrazem stan wojenny, publikowała liczne materiały na Zachodzie m.in. w National Geographic, Paris Match, czy La Repubblica.

Stypendystka prestiżowego Nieman Felloship na Uniwersytecie Harvarda. Jako prezeska w tym celu powołanej fundacji, a także autorka koncepcji graficznej oraz tekstów, wydała zbiorowe dzieło Księgę Dziesięciolecia Polski Niepodległej 1989-1999. Zaangażowana w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich od momentu zrodzenia się tej idei, członkini Rady Muzeum Polin. Autorka OSTATNI Współcześni Żydzi Polscy, których wydała wspólnie z mężem Tomaszem Tomaszewskim, znakomitym polskim fotografem.
 
W dorobku Małgorzaty Niezabitowskiej są książki, sztuki teatralne, a także publikacje prasowe. Do najpopularniejszych z nich należy „Kukułcze jajo” z 1981 roku, „Bieg zaczyna się dopiero dzisiaj” czy „Żyrardów – musi być nadzieja”. Oprócz w publikacji prasowych wydawanych w tygodniku „Solidarność”, Niezabitowska stworzyła pozycje beletrystyczne, do których należy między innymi „Poszukiwanie Ameryki” z 1994 roku, „Prawdy jak chleba” z 2007 czy „Składana wanna” z 2010. W 2014 roku Niezabitowska wydała książkę pod tytułem „Na początku było marzenie”, a w 2022 roku ukazał się jej najnowsza powieść „Światłość i mrok”. Autorka sztuki teatralnej „Polskie lato, Polska jesień. Zbiory Europejskiego Centrum Solidarności”.
 
W 2001 roku otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei w 2013 roku wyróżniono ją nagrodą imienia Czesława Miłosza, za szczególny wkład w propagowaniu kultury i porozumienia pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Należy wspomnieć także, że Małgorzata Niezabitowska w 2014 roku została uhonorowana nagrodą imienia Ireny Sendlerowej. Jest ona przyznawana Polakom, którzy swoimi dokonaniami przyczynili się do zachowania dziedzictwa kultury i narodu żydowskiego, a także odnowy społeczności żydowskiej w Polsce.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy