Reklama

Ludzie

Andruchowycz, ukraiński poeta doktorem honoris causa UR

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 06.06.2022
64021_poeta
Share
Udostępnij
W poniedziałek Uniwersytet Rzeszowski honorowym tytułem honoris causa wyróżnił ukraińskiego poetę, Jurija Andruchowycza.
 
Jurij Andruchowycz, ukraiński poeta, prozaik, eseista i tłumacz urodził się 62 latat temu w  Iwano-Frankiwsku, gdzie do dziś mieszka. Założyciel grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu. W Polsce ukazały się cztery jego powieści: Rekreacje, Moscoviada. Powieść grozy, Perwersja oraz Dwanaście kręgów, za którą otrzymał Nagrodę Lipskich Targów Książki oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”. Wydał także tomy esejów: Erz-herz-perc, Moja Europa (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem), Ostatnie terytorium, Diabeł tkwi w serze i Leksykon miast intymnych oraz wywiad rzekę Tajemnica. Autor tomów poezji: Piosenki dla martwego koguta oraz Egzotyczne ptaki i rośliny. Wiersze z lat 1980–1990.

Jurij Andruchowycz, ukraiński poeta

Wraz z zespołem Karbido nagrał płyty Samogon, Cynamon oraz Absinthe, a Mikołajem Trzaską, Wojtkiem Mazolewskim i Maciem Morettim płytę Andruchoid. W 2014 roku Paweł Smoleński przeprowadził z nim wywiad rzekę o ukraińskiej rewolucji Szcze ne wmerła i nie umrze. Andruchowycz jest autorem przekładów z języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica, przyznawanej przez Związek Pisarzy Słoweńskich pisarzom z Europy Środkowej (2017) oraz Nagrody im. Václava Buriana za wkład kulturalny do dialogu środkowoeuropejskiego (2019). 
 
Na podstawie biografii opublikowanej przez Wydawnictwo Czarne.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy