W poniedziałek Uniwersytet Rzeszowski honorowym tytułem honoris causa wyróżnił ukraińskiego poetę, Jurija Andruchowycza.
Jurij Andruchowycz, ukraiński poeta, prozaik, eseista i tłumacz urodził się 62 latat temu w Iwano-Frankiwsku, gdzie do dziś mieszka. Założyciel grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu. W Polsce ukazały się cztery jego powieści: Rekreacje, Moscoviada. Powieść grozy, Perwersja oraz Dwanaście kręgów, za którą otrzymał Nagrodę Lipskich Targów Książki oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”. Wydał także tomy esejów: Erz-herz-perc, Moja Europa (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem), Ostatnie terytorium, Diabeł tkwi w serze i Leksykon miast intymnych oraz wywiad rzekę Tajemnica. Autor tomów poezji: Piosenki dla martwego koguta oraz Egzotyczne ptaki i rośliny. Wiersze z lat 1980–1990.
Jurij Andruchowycz, ukraiński poeta
Wraz z zespołem Karbido nagrał płyty Samogon, Cynamon oraz Absinthe, a Mikołajem Trzaską, Wojtkiem Mazolewskim i Maciem Morettim płytę Andruchoid. W 2014 roku Paweł Smoleński przeprowadził z nim wywiad rzekę o ukraińskiej rewolucji Szcze ne wmerła i nie umrze. Andruchowycz jest autorem przekładów z języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica, przyznawanej przez Związek Pisarzy Słoweńskich pisarzom z Europy Środkowej (2017) oraz Nagrody im. Václava Buriana za wkład kulturalny do dialogu środkowoeuropejskiego (2019).
Na podstawie biografii opublikowanej przez Wydawnictwo Czarne.