Reklama

Ludzie

M. Darecki doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

Aneta Gieroń
Dodano: 22.04.2022
62697_1
Share
Udostępnij
Marek Darecki, założyciel i prezes zarządu Stowarzyszenia "Dolina Lotnicza" otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. Darecki,  to też były prezes i dyrektor generalny Pratt &Whitney Rzeszów S.A i Pratt & Whitney Poland, gdzie przepracował 19 lat, ale karierę w dawnej WSK „PZL-Rzeszów” rozpoczął już w 1978 roku. W 2021 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal jest prezesem Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”.
 
Marek Darecki jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej na Wydziale Mechanicznym ze specjalnością silniki lotnicze. Karierę zawodową rozpoczął w 1978 roku w rzeszowskiej WSK jako konstruktor, następnie kierownik działu montażu i prób silników turbinowych, a także kierownik działu rozwoju biznesu. W 1998 r. został prezesem firmy Goodrich w Krośnie (obecnie część UTC Aerospace). W 2002 r. powrócił do sprywatyzowanej WSK „PZL-Rzeszów”, obejmując stanowisko prezesa i dyrektora generalnego firmy. W 2003 r. zainicjował powstanie innowacyjnego klastra przemysłowego Dolina Lotnicza, którego celem jest rozwinięcie lokalnego łańcucha dostawców, przyciągnięcie nowych inwestycji i dostosowanie lokalnej oferty edukacyjnej do wymagań nowoczesnego przemysłu. Stowarzyszenie zrzesza obecnie 180 firm i instytucji ulokowanych w południowo – wschodniej Polsce. 
 
– Dolina Lotnicza ma prawie 20 lat lat i ogromne osiągnięcia. Gdy zaczynaliśmy, było 18 firm, 9 tys. zatrudnionych pracowników i 250 mln dolarów eksportowej sprzedaży rocznie. Dzisiaj mamy 180 firm, 23 tys. pracowników i 3 mld dolarów sprzedaży rocznie w najlepiej rozwiniętym klastrze przemysłu high – tech w Europie Środkowej. Jest się z czego cieszyć i są powody do dumy – wielokrotnie powtarzał prezes Darecki.
 
W piątek, 22 kwietnia podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Rzeszowskiej, po laudacji wygłoszonej przez prof. Jarosława Sępa, Marek Darecki został uhonorowany tytułem doktora honoris causa uczelni, której jest też absolwentem. 
 
Marek Darecki od lat angażuje się w rozwój przemysłu lotniczego na Podkarpaciu, on był autorem słynnego powiedzenia o Podkarpaciu: "Dość promocji regionu z wykorzystaniem strzech i ogórków kiszonych ze smalcem, czas na high-tech", bo nie jest tajemnicą, że prezes Darecki, w najważniejszych debatach o przyszłości Rzeszowa i Podkarpacia zawsze zabierał głos.
 
Nie tak dawno w wywiadzie dla magazynu VIP Biznes&Styl mówił: „Boję się, że Polska nie będzie beneficjentem czwartej rewolucji przemysłowej. Kluczem jest wiedza, a tej nie ma bez dobrej edukacji. Zlikwidowaliśmy gimnazja, wprowadziliśmy ośmioletnie szkoły podstawowe, ale to nie o takie zmiany w modelu nauczania chodziło pracodawcom i rodzicom. Para poszła w gwizdek. Już dawno powinniśmy odejść od tradycyjnego nauczania opartego na zapamiętywaniu i posłuszeństwie, w kierunku nauki kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej. Chodzi o umiejętność rozbudzenia w uczniach i studentach ciekawości, umiejętności rozwiązywania problemów, interdyscyplinarności i umiejętności prowadzenia dialogu z partnerami naukowymi czy biznesowymi spod każdej szerokości geograficznej. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy