Reklama

Ludzie

Tadeusz Ferenc honorowym obywatelem Rzeszowa

Alina Bosak
Dodano: 30.11.2021
58101_ferenc
Share
Udostępnij
Podczas wtorkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa, podjęto uchwałę o nadaniu Tadeuszowi Ferencowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Do wniosku, który przygotowali rzeszowscy przedsiębiorcy, przychyliło się 25 radnych. 2 było przeciw.
 
30 listopada, nad punktem dotyczącym przyznania zaszczytnego tytułu byłemu prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi długo nie dyskutowano. Przeciw uchwale zagłosował jedynie Jerzy Jęczmienionka oraz Mateusz Szpyrka. Tym samym Rada Miasta Rzeszowa zdecydowała o nadaniu tytułu.
 
Wnioskowali o to przedsiębiorcy – wpierw odpowiednie pismo złożyli przedsiębiorcy budowlani z Rzeszowa Andrzej Bajor, wraz z synem Adrianem Bajorem. Następnie wniosek poparł Podkarpacki Klub Biznesu, w tym 257 firm i dwie uczelnie, które są w nim zrzeszone. Przedsiębiorcy podkreślali, że w ciągu kilkunastu lat pracy Tadeusz Ferenc bardzo wiele osiągnął w zakresie rozwoju i modernizacji Rzeszowa.  
 
W uchwale, którą we wtorek nadano, Tadeuszowi Ferencowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa (uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia), uzasadniono: „Tę szczególną godność nadaje się wytrwałemu zwolennikowi dialogu z mieszkańcami Rzeszowa, niestrudzonemu w działaniach związanych z rozwojem i modernizacją miasta, oddanemu pracy na rzecz samorządu, która stanowi niekwestionowany wkład w ukształtowanie obrazu współczesnego Rzeszowa, wpływając na jego atrakcyjność gospodarczą i społeczną. Szczere zaangażowanie z jakim oddawał się poszerzeniu granic miasta stało się swoistą misją Jego prezydentury, a będąc niekwestionowanym liderem w podejmowaniu inicjatyw zmierzających do uzyskania wysokiego standardu życia, spełniał oczekiwania rzeszowian.”
 
Tadeusz Ferenc ma 81 lat, urodził się w Rzeszowie i jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Zanim został prezydentem Rzeszowa przez 28 lat pełnił funkcje kierownicze w przedsiębiorstwach branży transportowej, przemysłowej, komunalnej i spółdzielczej. Poparcie społeczne zdobył jako prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”, co w latach 1994-2001 przełożyło się na miejsce w radzie miasta, a w 2001 roku na mandat poselski. Rok później Ferenc z niego zrezygnował i 10 listopada 2002 roku w pierwszych bezpośrednich wyborach prezydentów miast został wybrany na prezydenta Rzeszowa. Te wybory wygrywał jeszcze cztery razy z kolei – w 2006, 2010, 2014 i 2018 roku. W lutym 2021 roku, po przebyciu choroby Covid-19, oświadczył jednak, że rezygnuje z funkcji i nieoczekiwanie poparł w wyścigu o prezydenturę Rzeszowa posła Solidarnej Polski Marcina Warchoła. Była to decyzja zaskakująca i wywołała spekulacje o zakulisowych naciskach na Ferenca, który przez kilkadziesiąt lat był człowiekiem lewicy. 
 
Wnioskodawcy uchwały o tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa, podkreślili jednak zasługi, jakie Tadeusz Ferenc, ma dla stolicy Podkarpacia. Jednym z jego największych osiągnięć jest powiększenie miasta – z ok. 54 km kw. w 2005 roku do ponad 128 km kw. obecnie. Liczba ludności wzrosła ze 159 tys. do 198 tys. osób. Byłego prezydenta cechowała wysoka skuteczność, sprzyjał inwestycjom deweloperów, bo z szybkim rozwojem mieszkalnictwa wiązał też rozwój miasta. Był synonimem sukcesu samorządowca i otrzymał za to wiele nagród i statuetek w kraju i za granicą. W 2017 roku uhonorowany został tytułem Doctora Honoris Causa Politechniki Rzeszowskiej. Otrzymał również Krzyż Oficerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy