W niedzielę, 11wietnia, w wieku 92 lat zmarł prof. zw. dr. hab. Wiesława Skrzydło. Wybitny konstytucjonalista, autor ponad 250 książek, monografii, podręczników i artykułów. Były rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, twórca filii UMCS w Rzeszowie. Później wieloletni wykładowca i profesor wspierający rozwój kolejnej uczelni – WSPiA.
Niezwykły człowiek, życzliwy, przyjazny, otwarty na młodzież chcącą rozwijać się naukowo. Jego zamiłowanie do pracy dydaktycznej, dar przekazywania wiedzy, szczególny talent pedagogiczny oraz okazywanie studentom życzliwości sprawiały, że prowadzone przez niego wykłady i seminaria cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem. Studenci zabiegali o możliwość kształcenia się pod jego kierunkiem, a Profesor z niecierpliwością czekał na każde spotkanie z nimi – tak wspominają prof. Wiesława Skrzydłę współpracownicy.
Prof. Wiesław Skrzydło przez blisko 60 lat aktywności naukowo-dydaktycznej dzielił swoje życie pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. W 1959 roku tuż po obronie rozprawy doktorskiej był jednym z pięciu wykładowców, którzy zakładali w Rzeszowie punkt konsultacyjny UMCS prowadzący studia administracyjne. 10 lat później jako prorektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie tworzył filię UMCS w Rzeszowie.
– To był bardzo ważny moment dla środowiska naukowego Rzeszowa – tłumaczy wspominając zmarłego wykładowcę rektor WSPiA prof. Jerzy Posłuszny. – Od tego momentu przy aktywnym udziale profesora Skrzydły zaczęły się kształtować w Rzeszowie tradycje uniwersyteckie. Te tradycje wraz z dorobkiem filii UMCS, wiele lat później, okazały się bardzo przydatne w procesie powstawania Uniwersytetu Rzeszowskiego. Warto przypomnieć, iż dzięki staraniom prof. Wiesława Skrzydły, jako rektora UMCS, filia w Rzeszowie uzyskała zgodę na prowadzenie studiów prawniczych. Wówczas Rzeszów dołączył do zaledwie kilku miast w Polsce kształcących prawników – przypomina prof. Jerzy Posłuszny.
Rektor WSPiA dodaje, że w późniejszych latach prof. Wiesław Skrzydło nadal wspierał rzeszowski ośrodek akademicki m.in. włączając się w rozwój WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Był wychowawcą kilku pokoleń prawników i administratywistów, w tym także kadry naukowej WSPiA. Wypromował m.in. dwóch doktorów habilitowanych i kilku doktorów zatrudnionych w Uczelni oraz kilkuset magistrów. Jako wybitny konstytucjonalista stworzył w Uczelni, uznawany w kraju i za granicą, prężny ośrodek naukowy prawa konstytucyjnego. Bardzo chętnie pracował również z młodzieżą szkolną, pełniąc funkcję pierwszego przewodniczącego Komisji Centralnej Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie – wspomina prof. Jerzy Posłuszny.
Prof. Wiesław Skrzydło był jednym z inicjatorów i współprzewodniczącym – prowadzonego przez WSPiA – Polsko–Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów, zrzeszającego najwybitniejszych polskich i ukraińskich profesorów prawa konstytucyjnego. Nieustannie wspierał jego działalność swoim autorytetem naukowym, cenionym także w środowisku ukraińskich konstytucjonalistów, o czym świadczy, m.in., przyznany doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Ivana Franki we Lwowie.
W 2009 r. prof. Wiesław Skrzydło świętował w WSPiA jubileusz 50-lecia pracy dla Rzeszowa oraz 80. rocznicę urodzin. Z tej okazji w murach Uczelni odbyło się uroczyste wręczenie Jubilatowi wydanej z tej okazji przez WSPiA Księgi Pamiątkowej. Znalazły się w niej publikacje zarówno wychowanków prof. Skrzydły jak i najwybitniejszych polskich konstytucjonalistów. Kilka lat później w 2017 r. w WSPiA odbyła się uroczystości odnowienie doktoratu honoris causa przyznanego prof. Wiesławowi Skrzydle przez Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki. Z tej okazji wykładowca WSPiA otrzymał wiele wyróżnień i medali. Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Vasyl Pavlyuk wręczył prof. Wiesławowi Skrzydle odznaczenie przyznane przez Ministra Oświaty i Nauki Ukrainy. Profesor otrzymał także jako jeden z niewielu Polaków Medal Prezesa Sądu Konstytucyjnego Ukrainy.