Kapitan pilot Adelajda Szarzec-Tragarz jest pierwszą kobietą, która 40 lat temu uzyskała licencję pilota zawodowego w Ośrodku Szkolenia Personelu Lotniczego (obecnie Ośrodek Kształcenia Lotniczego) Politechniki Rzeszowskiej i pierwszą kobietą w stopniu kapitana, która usiadła za sterami Dreamlinera w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Adelajda Szarzec-Tragarz jest też jedną z bohaterek książki Anny Rudnickiej-Litwinek „Dziewczyny na skrzydłach" poświęconej pierwszym Polkom za sterami samolotów.
Adelajda Szarzec-Tragarz, pilot, instruktor SFI, obecnie kapitan na B787 w PLL LOT jest wychowanką Aeroklubu Bielsko-Bialskiego i absolwentką pierwszego rocznika pilotażu na Politechnice Rzeszowskiej. Gdy w 1981 roku odbierała dyplom rzeszowskiej uczelni, razem z nią na roku był też słynny kapitan pilot Tadeusz Wrona.
– Przygodę z lotnictwem rozpoczęłam mając 16 lat w Aeroklubie Bielsko-Bialskim. Latałam tam na szybowcach oraz ukończyłam szkolenie podstawowe na samolocie Zlin 526 F. Kolejne stopnie wiedzy lotniczej zdobyłam, kształcąc się na Politechnice Rzeszowskiej, na której uzyskałam tytuł magistra inżyniera oraz z licencję pilota zawodowego – wspomina kpt. pil. Adelajda Szarzec-Tragarz w książce Anny Rudnickiej-Litwinek. – Dzięki tym studiom mogłam przejść na wyższy etap lotniczego wtajemniczenia i zdobyć licencję pilota zawodowego. Dużo zawdzięczam rzeszowskiej uczelni. To są naprawdę studia na najlepszym poziomie, absolwent jest i inżynierem, i pilotem.
Adelajda Szarzec-Tragarz i Bronisław Janus, pierwszy dyrektor Ośrodka Szkolenia Personelu Lotniczego. Fot. Archiwum Ośrodek Kształcenia Lotniczego
Absolwentka pierwszego rocznika pilotażu na Politechnice Rzeszowskiej od wielu lat pracuje jako pilot samolotów pasażerskich w PLL LOT z nalotem ogólnym ponad 19 tys. godzin, w tym ponad 12 tys. godzin jako kapitan. Latała na samolotach radzieckich An-24, Tu-154 oraz na Boeingach 737 i 767, a od połowy 2013 r. na Boeingach 787. Kpt. pil. Adelajda Szarzec-Tragarz jest też pierwszą kobietą w stopniu kapitana, która usiadła za sterami Dreamlinera w Polskich Liniach Lotniczych LOT. I kto by pomyślał, że zaraz po maturze, zdecydowała się studiować włókiennictwo, ale po roku zrezygnowała i przeniosła się na pilotaż Politechniki Rzeszowskiej.
W książce „Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, oprócz portretu Adelajda Szarzec-Tragarz, znalazły się też historie innych Polek związanych z lotnictwem – pierwszej polskiej pilotki Karoliny Iwaszkiewiczówny, czy pierwszej pilotki myśliwca ppłk pil. Haliny Kamińskiej-Dudek.
Politechnika Rzeszowska w ciągu prawie 45 lat szkolenia studentów na specjalności pilotaż wykształciła 910 pilotów lotnictwa cywilnego.