Reklama

Ludzie

Samotny żeglarz. Krzysztof Baranowski w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 22.05.2024
Krzysztof Baranowski. Fot. Facebook Krzysztof Baranowski
Krzysztof Baranowski. Fot. Facebook Krzysztof Baranowski
Share
Udostępnij

W czwartek, 23 maja o godz. 17.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 spotkanie z Krzysztofem Baranowskim, żeglarzem, kapitanem jachtowym, dziennikarzem. Wstęp na spotkanie jest bezpłatne.

Krzysztof Baranowski, kapitan jachtów żaglowych, pisarz i dziennikarz, jako trzeci Polak w historii samotnie okrążył kulę ziemską. Jest też założycielem Szkoły pod Żaglami.

Dwukrotnie opłynął Ziemię samotnie

Baranowski urodził się we Lwowie w roku 1938. Na Politechnice Wrocławskiej uzyskał tytuł inżyniera elektronika. Ukończył również Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. Od końca lat 60. często gościł na antenie TVP w programach dla dzieci i młodzieży. Później sam został komentatorem telewizyjnym, propagując żeglarstwo, które od zawsze było największą z jego pasji. Baranowski dwukrotnie opłynął samotnie Ziemię.

Swoją pierwszą wyprawę odbył na jachcie “Polonez” w latach 1972-1973. Wyprawa rozpoczęła się od wzięcia udziału w regatach żeglarskich na trasie Plymouth (Wielka Brytania) do Newport (Stany Zjednoczone). Baranowski zajął w nich 12. miejsce, po czym kontynuował żeglugę przez Kapsztad, Hobart (Tasmania), Stanley (Falklandy), zawijając ostatecznie na powrót do Plymouth. W październiku 1999 roku podjął kolejną samotną wyprawę, tym razem w przeciwnym kierunku (trasą równikową). Rejs odbył na jachcie “Lady B.” i zakończył go w sierpniu 2000 roku.

Swój pierwszy rejs odbył jako kucharz

Wiele razy brał udział również w wyprawach z załogą. Swój pierwszy rejs wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej odbył jako kucharz i to właśnie wspomnieniom z tego okresu poświęcony jest “Kapitan kuk”. Był inicjatorem budowy żaglowców “Pogoria” i “Fryderyk Chopin”.

Baranowski jest też autorem ponad 20 książek, w których propaguje żeglarstwo m.in. „Kapitan kuk”, „Droga na Horn”, „Dom pod żaglami”, „Praktyka oceaniczna”, „Zapiski najemnego żeglarza”, „Samotny żeglarz”, „Drugi raz dookoła świata”, „Bujanie w morskiej pianie”, „Uczucia oceaniczne” oraz „Żegluga oceaniczna”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy