Reklama

Ludzie

Piotr Szopa dyrektorem Muzeum-Zamku w Łańcucie

Aneta Gieroń
Dodano: 03.11.2023
  • Dr Piotr Szopa. Fot. Krzysztof Witek/UMWP
Dr Piotr Szopa. Fot. Krzysztof Witek/UMWP
Share
Udostępnij

Od 1 listopada Muzeum-Zamek w Łańcucie ma nowego dyrektora – został nim dr Piotr Szopa, dotychczasowy naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Wcześniej, przez ponad 33 lata gospodarzem łańcuckiego zamku – jednego z najcenniejszych polskich zabytków był historyk sztuki, Witt Karol Wojtowicz. Przez ostatnie miesiące, zanim został rozstrzygnięty konkurs na nowego dyrektora, muzeum administrował Krzysztof Żaba.

Dr Piotr Szopa wygrał konkurs ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i rozpoczął trzyletnią kadencję. Z wykształcenia jest doktorem historii oraz magistrem prawa. Od 2005 roku zawodowo związany był z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Jest autorem i współautorem książek o tematyce historycznej.

Muzeum-Zamek w Łańcucie. Wizytówka Podkarpacia

– Ta placówka jest bardzo ważna w skali europejskiej, a być może światowej ze względu na prestiż. Jest postrzegana jako nasza duma, „wizytówka” Podkarpacia. To zasługa państwa – pracowników Zamku, bo to państwo budujecie to środowisko, wkładacie w to swoją energię, pasję w tworzenie tego wyjątkowego klimatu wokół tego obiektu – mówił dyrektor Szopa 2 listopada w sali balowej łańcuckiego zamku, w dniu przejęcia swoich obowiązków.

Zapowiedział też wprowadzenie nowych inicjatyw kulturalnych, które przyciągną jeszcze więcej zwiedzających i wzmocnią znaczenie zamku, jako centrum kultury i edukacji. Chce otworzyć zamek na współpracę z lokalnymi środowiskami.

Nowy dyrektor przekazał również na rzecz muzeum dwa dokumenty z XIX wieku związane z wizytą w zamku cesarza Franciszka Józefa. Jest to korespondencja pomiędzy ówczesnym starostą powiatu łańcuckiego a naczelnikiem gminy Czarna.

W uroczystości obejmowaniu przez dr. Piotra Szopa nowego stanowiska, uczestniczyli m.in. wojewoda podkarpacki oraz marszałek województwa.

To nie tylko obiekt o charakterze muzealnym, ale to bardzo znacząca instytucja kultury w wymiarze ogólnopolskim. Wierzę głęboko że umiejętności, którymi dysponuje nowy dyrektor dadzą nowy impuls do rozwoju kultury i wiedzy historycznej- mówiła Ewa Leniart.

Zamek w Łańcucie to ogromne dziedzictwo Podkarpacia. Jest ono związane z przekazywaniem tego wszystkiego, co na Podkarpaciu dawniej się działo, co miało wpływ na historyczne ukształtowanie naszego regionu. Obecne dziedzictwo zawdzięczamy sumie pracy wielu pokoleń – dodał Władysław Ortyl.

Dyrektor Witt Karol Wojtowicz zostawił zamek w rozkwicie

Zamek w Łańcucie jest jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych w Polsce. Posiada cenne zbiory historyczne oraz wspaniały kilkuhektarowy ogród i park. Muzeum posiada 9 ekspozycji stałych. Wśród nich jest otwarte rok temu multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego (w dawnej Oranżerii i Ujeżdżalni), Storczykarnia oraz Powozownia. W ostatniej dekadzie muzeum przeszło gruntowny remont, zarówno jeśli chodzi o wnętrza jak i całe otoczenie muzeum. Dyrektor Witt Karol Wojtowicz odchodząc z muzeum zostawił je tak piękne i zadbane, jak nigdy dotąd.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy