Wit Karol Wojtowicz, po ponad 40 latach pracy w Muzeum-Zamku w Łańcucie, w tym 32 latach na stanowisku dyrektora, odchodzi na emeryturę. Za jego rządów najcenniejszy podkarpacki zabytek dzięki wielomilionowym inwestycjom i dotacjom pozyskanym z Unii Europejskiej, jest dziś jedną z najpiękniej odrestaurowanych rezydencji magnackich w Polsce. Od 25 lutego muzeum będzie kierował Krzysztof Żaba.
W tym tygodniu minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie powołał Krzysztofa Żabę, który do tej pory był zastępcą Wita Karola Wojtowicza. Zacznie on pełnić obowiązki dyrektora od 25 lutego br.
Ponad 30 lat kierowania Zamkiem
Wit Karol Wojtowicz po 32 latach kierowania muzeum złożył rezygnację. Dyrektorem był od 1 grudnia 1990 roku. W łańcuckim zamku pracował od 1980 roku – początkowo jako pracownik merytoryczny zajmujący się dokumentacją i naukowym opracowywaniem muzealiów oraz ich popularyzacją. W 2005 r. dzięki jego zaangażowaniu – zespół zamkowo-parkowy Muzeum – Zamku w Łańcucie został wpisany na listę Pomników Historii.
Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Ukończył studia na KUL, a w okresie PRL działał w opozycji demokratycznej, związany był ze środowiskiem lubelskich „Spotkań”.
Wit Karol Wojtowicz jest cenionym muzealnikiem, członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, International Council of Museums (ICOM) oraz Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został odznaczony: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2008), Krzyżem Wolności i Solidarności (2019), odznaką okolicznościową „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości” (2018), a także Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010), Medalem „Pro Patria” (2018), złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” (1996), odznaką „Zasłużony działacz kultury” (2001), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019). W 2017 roku wydawca portalu BiznesiStyl i podkarpackiego magazynu „VIP Biznes&Styl” podarował mu statuetkę VIP Kultura za wpływ, jaki miał na zachowanie i odrestaurowanie najpiękniejszego z podkarpackich zabytków.
– Pańskie zasługi dla polskiego dziedzictwa narodowego są, nie tylko w mojej opinii, nie do przecenienia – powiedział wicepremier Piotr Gliński, dziękując odchodzącemu ze stanowiska dyrektorowi Wojtowiczowi. – Niezaprzeczalnie współtworzył Pan to miejsce, wkładając wiele wysiłku i osobistego zaangażowania w to, aby całemu zespołowi pałacowo-parkowemu nadać obecny kształt i charakter, odtwarzając świetność tej jednej z najwspanialszych rezydencji w Polsce – podkreślił szef resortu kultury.
Zamek od dziecku budził mój zachwyt
Rezydencja, którą kierował Wit Wojtowicz, zawdzięczająca swą świetność wpierw Lubomirskim, a później Potockim, dziś jest najcenniejszym zabytkiem województwa podkarpackiego. – Urodziłem się w Łańcucie, w rodzinie tu osiadłej od wielu pokoleń i zespół zamkowo-parkowy od dziecka budził mój zachwyt – wspominał dyrektor Wojtowicz
w wywiadzie dla „VIP Biznes&Styl”. – Bardzo dobrze znam to miejsce od kilkudziesięciu lat, także z opowiadań mojej rodziny, a przede wszystkim cioci Klementyny, która przepracowała kilkadziesiąt lat w Łańcucie u boku Elżbiety hr. Potockiej. To jej między innymi zawdzięczam zainteresowanie tym miejscem. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę pracować w tym wyjątkowym muzeum i że udało się zrobić dla niego wiele dobrego. Praca tutaj zawsze dawała mi wiele radości i satysfakcji. Zawsze była także odpowiedzialnym zobowiązaniem do właściwej opieki nad tym wspaniałym wielkim domem.
Teraz tym "domem" do czasu ogłoszenia konkursu na nowego dyrektora zaopiekuje się Krzysztof Żaba, który od 2020 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie. Ukończył studia magisterskie na kierunku Administracja na Uniwersytecie Rzeszowskim (Wydział Prawa i Administracji), Podyplomowe Studia Menedżerskie oraz Podyplomowe Studia Zamówienia Publiczne. Pracę w Muzeum-Zamkiem w Łańcucie rozpoczął w 2010 roku.
Obowiązki dyrektora będzie pełnił od 25 lutego do czasu wyłonienia dyrektora Muzeum w drodze konkursu, nie dłużej jednak niż do 30 listopada 2023 roku – informuje ministerstwo.