Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Bezpłatna psychoterapia dla dzieci w projekcie Cogito

A A A
Rozmowa z Joanną Fularz, psychoterapeutą i dyrektorem merytorycznym Ośrodka Terapii Cogito w Rzeszowie

Dodano: 26-02-2023

Joanna Fularz. Fot. Archiwum prywatne

Joanna Fularz. Fot. Archiwum prywatne

Alina Bosak: Coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy psychologicznej. Czy to dlatego Ośrodek Terapii „Cogito” właśnie umożliwił 7-10-latkom bezpłatne skorzystanie z pomocy psychologicznej? Na czym polega projekt „Przeciwdziałanie agresji dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych”?
 
Joanna Fularz: To projekt, który właśnie się rozpoczyna i do którego można jeszcze aplikować - termin pierwszego naboru upływa 28 lutego. Chcemy w ten sposób pomóc dzieciom, które w różny sposób i różnymi rodzajami agresji prezentują jakieś swoje trudności. Mogą to być trudności rozwojowe związane z niezdiagnozowanymi zaburzeniami rozwojowymi, ale też systemowe wynikające z konfliktu w otoczeniu, napięć w rodzinie czy w samym dziecku, które może mieć problem z przetwarzaniem emocji. 
Reklama
 
Zapraszacie Państwo na psychoterapię dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Czy to wiek, w którym te problemy w jakiś szczególny sposób się uwidaczniają?
 
Projekt skierowaliśmy do tych dzieci, ponieważ to grupa wiekowa, która często jest pomijana w profilaktycznych programach. Dość szybko obejmuje się opieką przedszkolaki, których rozwój odbiega od określonych standardów, i nastolatki w okresie dojrzewania, ponieważ wtedy dużą uwagę zwracamy na to, co się z dziećmi dzieje, wiedząc, że w tym czasie wykazują ryzykowne dla siebie zachowania. Natomiast dzieciom w wieku 7-10 lat poświęca się mniej uwagi. Tymczasem to bardzo ważny czas, czas przejścia między dzieciństwem a dojrzewaniem. Można w nim różne rzeczy naprawić i wyprostować, aby dziecko silniejsze weszło w okres dojrzewania i łatwiej sobie w nim poradziło. Pracując z tymi dziećmi nasi terapeuci dostrzegli, że są one obecnie najbardziej doświadczone skutkami przejścia na zdalne nauczanie podczas pandemii. Kiedy pandemia wybuchła, dzisiejsi trzecioklasiści byli w pierwszej klasie i praktycznie przez dwa lata nie mieli kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami. Dużo straciły.
 
Czy to osamotnienie przełożyło się wzrost agresji?
 
Tak – ale szeroko pojętej agresji. Często agresję kojarzymy wyłącznie z agresją fizyczną czy werbalną i sytuacjami, w których ktoś kogoś popycha, bije, przezywa. Nam natomiast chodzi także o agresję bierną, kiedy dziecko staje się złośliwe, uszczypliwe i wykazuje nieumiejętność bycia w bliskim kontakcie z rówieśnikami. Agresja może być także skierowana przeciwko samemu sobie – taką obserwujemy u dzieci zamkniętych w sobie, nie cieszących się z tego, co się dzieje w szkole, wycofanych. Wszelkie żywe impulsy zamieniają one w agresywne dla siebie – odczuwają nadmierny lek, zbyt mocno przeżywają różne zdarzenia. 
Reklama

Ale dzieci w tym wieku są mocno emocjonalne i żywiołowo reagują.
 
Tak, przy czym granica między tym, co jest adekwatnym do wieku reagowaniem, a co już agresją, okazuje się często bardzo cienka. Dorośli mają niejednokrotnie problem z rozumieniem, co się dzieje z dziećmi w tym wieku, mają trudność aby  do nich mądrze i ze zrozumieniem podejść. Koncentrując się na pouczaniu, na tym, co dzieci już „muszą potrafić” sprawiają, że dzieci zamykają się w sobie lub reagują złością a z czasem agresją.
 
Jeśli granica jest cienka, to skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko, które np. nikogo nie bije, potrzebuje takiej pomocy psychologa czy wsparcia?
 
Ale może bardzo stresuje się pójściem do szkoły, chorobą członka rodziny czy konfliktem w klasie? Terapia jest także dla tych dzieci, które przeżywa różnego rodzaju lęki przed kontaktem z rówieśnikami, nauczycielem, które wykazują zachowania natrętne na przykład wiele razy piszą w zeszycie to samo słowo aż będzie idealnie. Chodzi tu o bycie agresywnym także dla siebie, o myślenie, że „nie odpuszczam”, że nie jestem w stanie popatrzeć na coś jak na zwykłe zadanie, które zrobię i pójdę się bawić, ale każda praca domowa urasta do wielkiego problemu i budzi strach przed krytyką, złą oceną. To nie jest wprawdzie sensu stricte agresja, tylko problem w radzeniu sobie z emocjami, ale może on rodzić zachowania agresywne lub autoagresywne. 

To oznacza, że bardzo wiele dzieci kwalifikuje się na terapię. 
Reklama
 
Owszem, po konsultacji psychologicznej kierujemy dziecko na krótkoterminowe wsparcie grupowe lub indywidualne. Terapia w grupach jest dla dzieci, które mają problem z samokontrolą, rozumieniem zasad społecznych i bywają agresywne dla innych. Będą one trenowały umiejętności społeczne pod okiem terapeutów w tzw. grupach zastępowania agresji i grupach treningu umiejętności społecznych. Natomiast dzieci, które mają trudność w byciu z rówieśnikami i reagują na takie kontakty lękiem, pokierujemy na wsparcie indywidualne.   

Jak wygląda terapia grupowa?
 
W naszym ośrodku w takiej terapii bierze udział 6-8 dzieci w podobnym wieku, z podobnymi trudnościami. Grupa pracuje pod okiem dwóch terapeutów, a terapia obejmuje dwa rodzaje działań – trening umiejętności społecznych i trening zastępowania agresji. W pierwszym przypadku dzieci uczą się wymieniać komunikaty, panować nad emocjami, reagować adekwatnie do sytuacji. To cenne doświadczenie, bo dziecko najszybciej uczy się od rówieśnika, tymczasem minęły czasy, kiedy spędzały pół dnia na podwórku i ustalały między sobą reguły postępowania. Dziś ten kontakt nader często odbywa się pod nadzorem dorosłych. W grupie terapeutycznej również jest opiekun, ale dzieci mają w niej szansę zastanowić się nad różnymi rzeczami, przyjrzeć się sobie i swojemu zachowaniu z boku. Z kolei w treningu zastępowania agresji krok po kroku rozwijają umiejętność radzenia sobie ze złością w sposób adekwatny do wieku. Uczą się, że kiedy czują złość, nie muszą krzyczeć, bić się itp., ale mogą to zamienić w słowa, wyrazić w inny sposób. 
Reklama

Terapia indywidualna to także godzinne spotkania?
 
Tak. Tutaj większą opieką obejmujemy rodziców, wychodząc z założenia, że wesprzeć trzeba system, w którym dziecko funkcjonuje. Pracujemy tak, aby po terapii rodzic wiedział, jak wspierać dziecko, aby ono np. mniej się bało, łatwiej wyrażało swoje leki i uczucia w domu. W ramach tego projektu zorganizujemy również warsztaty dla nauczycieli, po to, by budować wieloaspektowe wsparcie dziecka w jego środowisku szkolnym. Nasz ośrodek zajmuje się psychoterapią dzieci już od 14 lat. Terapię prowadzą doświadczeni psycholodzy. Nasz niemal 20-osobowy zespół, co tydzień poddaje się superwizji i ocenie własnej pracy, jaką prowadzi z pacjentami.  
 
Pracujecie państwo z dziećmi i z dorosłymi?
 
Tak, coraz więcej osób rozumie, jak potrzebne jest wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne i coraz częściej z niego korzysta. W COGITO mniej więcej 50 proc. pacjentów to dzieci, 35 proc. osoby dorosłe a 15 proc. młodzież i nastolatki. Niestety zdarza się, iż osoba, która przychodzi z dzieckiem na terapię uzyskuje informację, iż to ona przede wszystkim potrzebuje wsparcia terapeutycznego, a problemy dziecka wynikają w dużej mierze z jej własnych problemów i to również należy jasno zaznaczyć. Kiedy w domu dzieje się coś złego często również dziecko potrzebuje wsparcia. Dlatego w Ośrodku najogólniej mówiąc pracujemy z Rodzinami. Często obecnie występujące zaburzenia depresyjne, lękowe u młodych osób wywołują zaniepokojenie rodziców, więc szukają pomocy u specjalistów. Czasem po prostu po to, by sprawdzić, czy to zwykłe zaburzenia rozwojowe, czy coś niepokojącego. Potrzeby są ogromne. Na pierwszą diagnozę do psychoterapeuty czy psychiatry dziecięcego w naszym ośrodku czeka się nawet kilka miesięcy. Dlatego dodatkowo organizujemy takie projekty, jak ten, o którym rozmawiamy. Tu bezpłatnie i szybko można uzyskać pomoc. Warto z tego skorzystać. 
Reklama
 
Jak dostać się na takie wsparcie w ośrodku Cogito?
 
Wystarczy wypełnić formularz, który udostępniamy na naszej stronie internetowej, pod adresem: https://www.cogito.rzeszow.pl/upload/files/terapia_mlodziezy/9/.docx. Wypełniony i podpisany formularz trzeba wysłać skanem bądź w formie zdjęcia do wtorku 28 lutego, do godz. 23.59  na nasz adres e-mail: recepcja@cogito.rzeszow.pl. Zgłaszać można dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych na terenie miasta Rzeszowa. Zgłoszenia dokonuje rodzic. Liczba miejsc ograniczona - wsparciem zostanie objęte tylko 36 dzieci. 
 
Wszelkie informacje na temat projektu realizowanego przez Ośrodek Terapii Cogito w Rzeszowie znajdują się w regulaminie projektu:https://www.cogito.rzeszow.pl/.../terapia_mlodziezy/9/.pdf. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego: 570847303. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.