Reklama

Lifestyle

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

tekst lek. med. Katarzyna Rusin-Koczorowska, specjalista okulistyki
Dodano: 20.02.2014
GREAT SHOT
Share
Udostępnij
Zwyrodnienie plamki żółtej, zwane inaczej zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD), jest postępującą chorobą oczu, najczęściej występującą w społeczeństwie po 50. roku życia. Na całym świecie liczba chorych sięga blisko 50 mln osób. W związku ze starzeniem się społeczeństwa problem AMD narasta, a schorzeniem tym zagrożonych jest ok. 10% osób nawet już po 45. roku życia.

Plamka żółta to niewielkich rozmiarów punkt na siatkówce oka ludzkiego, odpowiadający za najostrzejsze widzenie, z którego korzystamy podczas czytania, prowadzenia pojazdu oraz w wielu innych przypadkach, kiedy wykonywane czynności życiowe każdego człowieka wymagają perfekcyjnego, ostrego widzenia. Skutkiem choroby AMD jest uszkodzenie siatkówki oka, a w szczególności części centralnej, czyli tzw. plamki żółtej.
 
Prowadzi to do pogorszenia jakości wzroku, ubytków, a nawet całkowitej utraty widzenia centralnego, co w konsekwencji może prowadzić do ślepoty.
 
Świat okulistyki od lat zadaje sobie pytanie: jakie są przyczyny powstawania choroby AMD? Niestety, nie są one do dziś dokładnie znane. Wydaje się jednak, że pewne znaczenie ma wiek, tryb życia oraz forma odżywiania:
  • wiek – zgodnie z opinią wielu specjalistów z dziedziny okulistyki, zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej 50. roku życia. Choroba ta dotyczy ok. 10% osób w wieku 60-75 lat i 20-30% osób w wieku ponad 75 lat;
  • palenie tytoniu – nikotynizm to poważne „źródło” wolnych rodników. Palacze aż 6-krotnie częściej zapadają na zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem. Na uwagę zasługuje fakt, że na AMD narażone są także i te osoby, które paliły w przeszłości. Dopiero po 20 latach od zaprzestania palenia ryzyko spada do poziomu cechującego osoby niepalące;
  • płeć żeńska jest bardziej podatna na AMD niż płeć męka;
  • rasa biała – prawdopodobieństwo występowania choroby AMD jest zwiększone;
  • czynnik dziedziczny – w przypadku osób, których bliscy krewni chorowali na AMD, ryzyko rozwoju choroby jest większe;
  • schorzenia układu sercowo-naczyniowego, np. nadciśnienie tętnicze;
  • osoby narażone na intensywne światło;
  • otyłość, nieodpowiednia dieta;
  • niedobór przeciwutleniaczy np. witaminy C, E, cynku, miedzi, selenu, luteiny, zeaksantyny, TransResweratrolu 99%.
Kolejne pytanie na które warto odpowiedzieć, brzmi: jakie są objawy AMD?
 
Wczesne stadium rozwoju w znacznej mierze przebiega niezauważalnie. Można je wykryć jedynie podczas wizyty u lekarza okulisty poprzez badanie dna oka przy rozszerzonej źrenicy. Wraz z postępem choroby, osoba z AMD może zwrócić uwagę na pogorszenie widzenia prowadzące do widzenia prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych oraz postępujące trudności w czytaniu. Często w centrum pola widzenia powstają ciemne plamy lub tzw. „ślepe strefy”, a twarze osób stojących na wprost są niewyraźne.

Jak przeciwdziałać rozwojowi choroby AMD oraz wspomagać wzrok w celu utrzymania dobrej kondycji?
 
Systematyczny wzrost liczby chorych na AMD sprawia, że intensywnie poszukuje się nie tylko metod zapobiegania chorobie, ale także nowych sposobów leczenia rozwiniętych postaci AMD. Pomimo braku znajomości przyczyn powstawania AMD, wiadome jest, że czynniki genetyczne oraz środowiskowe odgrywają tu ważną rolę. Najważniejszą kwestią w prewencji AMD jest przestrzeganie podstawowych zasad, takich jak:
  • zaprzestanie palenia,
  • używanie okularów z filtrem,
  • przestrzeganie prawidłowego żywienia z uwzględnieniem specjalnych zasad dietetycznych dla osób narażonych na AMD,
  • stosowanie suplementów diety, zawierających bogaty skład wysokiej dawki antyoksydantów (luteiny, zeaksantyny) oraz mikroelementów (witaminy C, witaminy E, cynku, miedzi, selenu) oraz kwasów OMEGA-3.
Nowe metody leczenia polegają na dożylnym podawaniu substancji światłouczulającej i naświetlaniu zmiany laserem o odpowiedniej długości fali. Do najnowszych metod leczenia AMD należą metody związane z podawaniem do wnętrza gałki ocznej, za pomocą iniekcji, leków hamujących angiogenezę. Do rzadko stosowanych metod leczenia należy metoda chirurgiczna, gdyż jest to skomplikowany zabieg wewnątrzgałkowy.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy