Reklama

Lifestyle

4 razy szybsza diagnoza w nowym zakładzie patomorfologii

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 21.04.2022
62655_kaznowska
Share
Udostępnij
Na najwyższym piętrze wybudowanej za ok. 37 mln zł nowej części Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie otwarto Kliniczny Zakład Patomorfologii. To jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych tego typu zakładów w Europie. Będzie działała 24 godziny na dobę. Czas oczekiwania pacjentów onkologicznych na diagnozę histopatologiczną skróci się z miesiąca do tygodnia.
 
Podkarpackie Centrum Chorób Płuc jest częścią Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW). Kliniczny Zakład Patomorfologii funkcjonuje w szpitalu od wielu lat, ale teraz dzięki nowej inwestycji zyskał nową przestrzeń i nowocześniejsze wyposażenie.
 
– To całkowicie zmienia tempo naszej pracy, pozwalając, by lekarze i pacjenci szybciej otrzymywali wyniki badań, które są dla nich często sprawą życia i śmierci – podkreśliła prof. dr hab. n. med. Ewa Kaznowska, kierownik Klinicznego Zakładu Patomorfologii, podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby zakładu w środę, 20 kwietnia. 

– Patomorfologia to dziedzina medycyny zajmująca się zmianami morfologicznymi w tkankach i narządach, które powstają w toku choroby – tłumaczył dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. – Rola diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa i niezastąpiona w diagnozowaniu chorób i ustalaniu rozpoznania nowotworów. Stanowi niezbędny  element w procesie podejmowania decyzji terapeutycznych. Wynik badania decyduje o dalszym losie pacjenta, o czynnikach prognostycznych i wyborze metod leczenia. W przypadku pacjentów onkologicznych czas ma bardzo duże znaczenie, a choroba powinna być wykryta w jak najwcześniejszym stadium. I taką szansę daje nowoczesny sprzęt i wysokiej klasy specjaliści, których mamy tu od lat. Pacjent zamiast czekać na diagnozę 4 czy 5 tygodni będzie mógł otrzymywać ją cztery razy szybciej.
 
Nowy zakład patomorfologii dysponuje wyposażeniem, które spełnia najwyższe standardy jakości w zakresie diagnostyki, z możliwością wystawienia precyzyjnej diagnozy w krótszym czasie. Może świadczyć usługi w zakresie: badań histopatologicznych w diagnostyce przedoperacyjnej i pooperacyjnej, badań cytologicznych (biopsje aspiracyjne cienkoigłowe, płyny z jam ciała, plwociny, popłuczyny oskrzelowe, szczotki bronchoskopowe, BAL, itd.), badań śródoperacyjnych, badań cytodiagnostycznych, badania immunohistochemicznych i badań autopsyjnych. 
 
Automatyzacja procesu przygotowania preparatów mikroskopowych z pobranych tkanek wraz z robotyzacją i technologią IT pozwalają na całodobową pracę, a to skraca nie tylko czas oczekiwania na wynik badania histopatologicznego, ale również koszty badań. To wszystko jest bardzo istotne wobec stale rosnącej liczby operacji związanych ze schorzeniami  nowotworowymi oraz dynamicznego rozwoju terapii celowanych, dających pacjentom szanse na pokonanie choroby. 
 
– Rocznie wykonujemy około 30 tysięcy badań, mając 8 specjalistów patomorfologii i dwóch rezydentów. Obsługujemy zarówno kliniczny szpital nr 1, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc, ale także szpital miejski oraz Szpital im. Św. Rodziny. Nowoczesne wyposażenie pozwoli zautomatyzować histopatologię, co oznacza dla pacjentów, tak cenny czas – podkreślała prof. Ewa Kaznowska.

W ramach Klinicznego Zakładu Patomorfologii funkcjonują: pracownia histopatologiczna, w której znajdują się laboratoria specjalistyczne: histopatologiczne, formalinowe, immunohistochemii, pracownie mikroskopowe oraz pomieszczenie zabezpieczające badania sekcyjne.
 
Kliniczny Zakład Patomorfologii posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Patologów oraz uczestniczy w projekcie zatytułowanym „Wsparcie procesu poprawy jakości w patomorfologii poprzez wdrożenie standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi”, którego organizatorem jest Centrum Monitorowania Jakości w Medycynie. Intencją projektu jest przede wszystkim poprawa jakości wykonywanych badań patomorfologicznych.
 
Otwarcie Klinicznego Zakładu Patomorfologii w środę, 20 kwietnia. Fot. KSW
 
Koszt wyposażenia Klinicznego Zakładu Patomorfologii, to około 3,2 miliona złotych. Nowy pawilon szpitala to część pierwszego etapu rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. Koszt oszacowano na 37,6 mln złotych, większość tej kwoty, to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy