Reklama

Lifestyle

Skan całego ciała. W szpitalu przy ul. Szopena badanie PET

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 31.01.2022
59576_pet
Share
Udostępnij
7 i 8 lutego 2022 roku w Podkarpackim Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, pierwsi pacjenci zostaną przebadani nowoczesnym urządzeniem PET-TK. Od poniedziałku, 31 stycznia można się rejestrować. 

Badanie PET-TK – pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową – to innowacyjna metoda diagnostyki obrazowej, która pozwala na wykonanie szybkiego, bezbolesnego i bezpiecznego badania ciała pacjenta. Przed badaniem pacjent otrzymuje dożylnie preparat zwany radiofarmaceutykiem, najczęściej jest to fluorodeoksyglukoza – FDG znakowana F18. Izotop promieniotwórczy fluoru zawarty w tym preparacie charakteryzuje się krótkim czasem połowicznego rozpadu dzięki czemu dawka promieniowania jest bezpieczna dla pacjenta.
 
Metabolizm fluorodeoksyglukozy jest identyczny z glukozą i dużo intensywniejszy w komórkach nowotworowych, niż w komórkach zdrowych, pozwala to na zlokalizowanie i wczesne wykrycie choroby, jeszcze przed uwidocznieniem się zmian strukturalnych. Podczas badania całego ciała jednocześnie wykonywane jest skanowanie PET, przedstawiające wychwyt zgromadzonego w ciele znacznika oraz tomografia komputerowa, obrazująca struktury anatomiczne ciała. Połączenie tych dwóch metod (PET-TK) pozwala na bardzo dokładną ocenę zmian metabolicznych zachodzących w komórkach oraz identyfikację ognisk choroby i określenie ich położenia.
 
– Zainstalowane w KSW urządzenie do wykonywania badań PET-TK jest urządzeniem mającym więcej możliwości diagnostycznych, od tego które było  dotychczas dostępne w naszym województwie – mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor KSW. – Lekarze, nie tylko z naszego szpitala ale też z całego regionu uzyskają możliwość bardziej precyzyjnego diagnozowania chorób nowotworowych, a pacjenci dostępność do jednej z najbardziej nowoczesnych metod rozpoznawania i kontrolowania leczenia onkologicznego. W niektórych niejasnych przypadkach chorobowych to precyzyjne badanie może mieć decydujące znaczenie przy rozpoznaniu choroby. Oczywiście musimy także pamiętać o jego ograniczeniach ponieważ, nie we wszystkich rodzajach nowotworów jest ono jednakowo czułe. 
 
Badanie PET-TK stosowane jest głównie w chorobach onkologicznych, a także w wybranych schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych. W niektórych przypadkach nowotworu daje możliwość postawienia ostatecznego rozpoznania, jeśli inne metody obrazowania wykonane wcześniej nie dały ostatecznej odpowiedzi odnośnie istoty choroby.
 
Połączenie metod PET i TK umożliwia obrazowanie zarówno własności anatomicznych jak i czynnościowych badanego narządu, pozwalając na diagnostykę patologii na poziomie komórek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych. Badanie umożliwia lokalizację ogniska pierwotnego niektórych nowotworów, oceny ich zaawansowania, ewentualnie ocenę wznowy procesu chorobowego. W niektórych typach nowotworów daje możliwość oceny skuteczności stosowanego leczenia np. chemioterapii, radioterapii dzięki temu możliwa jest ewentualna zmiana schematu leczenia. Umożliwia również planowanie radioterapii, przeprowadzanej pod kontrolą PET. Istotną informacją jest możliwość oceny drobnych zmian, które nie są możliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych.
 
Badanie PET-TK jest w pełni finansowane przez NFZ, pod warunkiem, że pacjent został do niego zakwalifikowany.  
 
Rejestracja pracowni PET-TK 
Poniedziałek – Piątek
08:00 – 16:00
Tel.: 17 781 30 30
e-mail: pet.rzeszow@voxel.pl  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy