Reklama

Lifestyle

Podstawowe badanie wzroku pod kątem dopasowania soczewek

Materiał Partnera
Dodano: 20.01.2022
59337_podstawowe-badanie-wzrok-pod-katem-dopasowania-soczewek-_edited2-resizer-750
Share
Udostępnij
Zaburzenia czynności narządu wzroku to problem dotyczący milionów ludzi na całym świecie. Osoba, u której występują tego rodzaju nieprawidłowości, nie powinna ich lekceważyć i liczyć na to, że same przejdą. Kłopoty z widzeniem niestety mogą się pogłębiać, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnoza i odpowiednia korekcja. Wygodną, skuteczną i bezpieczną metodą poprawiającą wzrok są szkła kontaktowe. Dzięki nowoczesnym soczewkom możemy raz na zawsze pożegnać się z okularami i cieszyć się codziennymi przyjemnościami. Zanim jednak staniemy się użytkownikami szkieł kontaktowych powinniśmy przebadać wzrok pod kątem różnych aspektów. W dzisiejszym wpisie omówimy pokrótce podstawowe badanie, czyli sprawdzenie ostrości widzenia do dali i bliży.

Jak często należy badać wzrok?


Odpowiedź na to pytanie jest prosta: przede wszystkim systematycznie. Wiele zmian postępuje stopniowo i nie daje przed dłuższy czas zauważalnych objawów, dlatego istotna jest profilaktyka. Częstotliwość takiego  postępowania będzie się oczywiście różnić w zależności od sytuacji. Regularne badanie wzroku powinno stanowić jeden z elementów diagnostyki nie tylko u osób, u których stwierdzono refrakcyjne wady oka. Ci, którzy nie mają żadnych problemów ze wzrokiem, powinni odbywać badanie raz do roku, najrzadziej raz na dwa lata. Jeśli mamy zdiagnozowaną wadę wzroku, test należy wykonywać częściej. Odbywanie regularnych wizyt u specjalisty jest ważne również w przypadku już stwierdzonych chorób, np. jaskry, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Wskazań do badań wzroku jest jednak znacznie więcej. Powinni o nich pamiętać m.in. zawodowi kierowcy oraz osoby spędzające wiele godzin przed monitorami komputerów.

Na czym polega podstawowe badanie wzroku?


Podstawowym testem, który należy wykonywać okresowo, jest ocena ostrości wzroku do dali i bliży. Narzędziem, które się w nim wykorzystuje, są tablice Snellena. Większość z nas zna tę metodę jeszcze ze szkoły, kiedy pielęgniarka podczas rutynowego badania prosiła, żebyśmy odczytywali kolejne ciągi liter i znaków o malejącej wielkości od góry do dołu. Tablice wzięły swoją nazwę od holenderskiego okulisty, Hermanna Snellena, który opracował je w 1862 roku. Istnieją dwa rodzaje takich tablic: jedne umożliwiają sprawdzenie ostrości wzroku do bliży, drugie do dali. Dzięki temu prostemu akcesorium specjalista może określić ostrość wzroku oraz ocenić, jak widzimy w bliży i do dali. Badanie wykonuje się dla każdego oka osobno. Tablice Snellena umożliwiają również stwierdzenie, czy i w jakim stopniu upośledzone jest widzenie konkretnego oka. W trakcie testu pacjent zakrywa jedno oko i czyta kolejne rzędy znaków. Tradycyjna wersja zawiera 11 linii. Oprócz liter mogą się na nich znaleźć optotypy obrazkowe i cyfrowe.

Czy można dopasować soczewki kontaktowe zdalnie?


Wzrok należy badać systematycznie, ponieważ każda, najmniejsza wada może powodować dyskomfort w życiu codziennym. Na szczęście współczesna medycyna oferuje wiele skutecznych rozwiązań pozwalających odzyskać ostrość widzenia w każdych warunkach. Szkła kontaktowe są jedną z najczęściej i najchętniej stosowanych metod korekcji wad wzroku w przypadku krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. Umieszczane bezpośrednio na powierzchni rogówki są wygodną, a przede wszystkim bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych okularów. Dla większości osób soczewki są bardzo komfortowe w użytkowaniu: nie zachodzą mgłą, nie gromadzą się na nich opady atmosferyczne (krople deszczu, śnieg) i można w nich uprawiać sport. Szkła kontaktowe, podobnie zresztą jak okulary, należy zawsze dobierać u specjalisty. Ekspertami posiadającymi odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w zakresie diagnostyki oraz korekcji wad refrakcji są optometryści. Zakup soczewek należy więc poprzedzić wizytą w gabinecie. Jeszcze jakiś czas temu taka wizyta musiała odbyć się stacjonarnie. Dziś, dzięki specjalnej usłudze uruchomionej przez internetowy salon optyczny bezOkularow.pl, można dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe bez konieczności wychodzenia z domu. Aby skorzystać z aplikacji do doboru soczewek online należy wejść na stronę https://www.bezokularow.pl/wirtualny-gabinet. Wirtualny gabinet okulistyczny jest innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym przejść całą procedurę doboru soczewek z pomocą wykwalifikowanego optometrysty. Cały proces przebiega bardzo podobnie jak w gabinecie stacjonarnym. To nieocenione ułatwienie, zwłaszcza w czasach epidemii.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy