Reklama

Lifestyle

Komunikacja w związkach – jak psychoterapia par może ją udoskonalić?

materiał partnera
Dodano: 02.11.2021
57416_terapia-dla-par-warszawa-img-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Stworzenie i utrzymanie stabilnego, zdrowego i opartego na solidnych fundamentach związku romantycznego to ciągła praca nad sobą i nie lada wyzwanie dla naszych systemów radzenia sobie z trudnościami. Wiele osób zadaje sobie pytanie co zrobić, aby kroczyć przez życie u boku ukochanej osoby bez większych trudności w porozumieniu. W toku ewolucji ludzie wykształcili złożony system komunikacji, któremu bez wątpienia zawdzięczamy wiele sukcesów w rozwoju ludzkości. Może więc odpowiedzią na pytania zadawane przez poszukiwaczy szczęścia w związkach jest dobra umiejętność przekazywania informacji i praca nad rozumieniem sensu poprawnego odbioru komunikatów?
Okazuje się, że na drodze (często pozornie krótkiej i prostej) między adresatem, a odbiorcą wiadomości dochodzi do wielu fiksacji, które zacierają prawdziwy sens przekazywanych intencji, co często prowadzi do nieporozumień i konfliktów. 
Inną kwestią wydają się też nasze uszy, które słuchają tego co się do nich mówi w indywidualny sposób. Tak jak odcisk linii papilarnych każdy posiada swoje “ucho” i to od niego zależy, w jaki sposób interpretujemy usłyszany komunikat. 
 
Zła komunikacja w związkach lub rodzinie może prowadzić do opłakanych w skutkach konsekwencji. Aktualne badania pokazują, że komunikacja w związkach i rodzinie nie przyczynia się do powstawania zaburzeń u członków rodziny – wbrew wcześniejszym podejrzeniom twórców szkoły komunikacyjnej (systemy, dzięki którym uczymy się komunikacji metodą prób i błędów)  – ale działa jak stresor na biologiczną podatność jednostki na zaburzenia. W praktyce może oznaczać to zwiększone prawdopodobieństwo występowania zaburzeń u wszystkich, którzy ponoszą konsekwencje złej komunikacji między członkami rodziny. W takim przypadku zalecane jest podjęcie psychoterapii indywidualnej przez członków związku romantycznego i terapii (potencjalnego) dziecka pary.
 
Jak terapia dla par pomaga w komunikacji?
 
Aby zgasić wiele problemów w zalążku należy nauczyć się ze sobą komunikować. Od pierwszych dni znajomości prowadzimy swoistą szkołę komunikacyjną i to tylko od nas zależy czy będziemy w niej pilnymi uczniami robiącymi notatki w pierwszej ławce, czy siedzącymi na końcu, wpatrywującymi się w okno obibokami. Dla osób mających ze szkołą na bakier nie będzie pocieszającym fakt, że uczymy się całe życie, ale im wcześniej opanujemy materiał z poprawnej komunikacji tym nasze życie wśród innych będzie łatwiejsze, a związki stabilniejsze. 
 
Psychoterapia par pomaga zrozumieć, a często nawet dopiero poznać nasze szkoły komunikacyjne wyniesione z poprzednich doświadczeń życiowych. Pozwala nauczyć się jak czytać z siebie nawzajem jak z otwartej księgi, więc redukuje możliwość pojawienia się destrukcyjnych dla związku konfliktów pojawiających się często nie ze złośliwości czy złego usposobienia drugiej osoby, a z braku zrozumienia. Przyjemnym skutkiem ubocznym nauki komunikacji podczas terapii dla par jest pozyskiwanie kompetencji w zakresie relacji międzyludzkich, które umacniają oczywiście związek, którego przedmiotem jest terapia, ale uczy też jak przekazywać informacje w rodzinie czy pracy, tak aby każdy zrozumiał idący z nią kontekst. Jesteśmy jednym gatunkiem, może czas nauczyć się ze sobą efektywnie komunikować?  
 
Centrum Nowa w Warszawie tworzy zespół doświadczonych psychoterapeutów, psychologów oraz trenerów umiejętności psychospołecznych. Psychoterapia dla par, psychoterapia indywidualna  i grupowa, Trening Umiejętności Społecznych to tylko część oferty placówki.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy