W Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie w piątek wykonano aż sześć operacji z wykorzystaniem dwóch systemów robotowych da Vinci. Rzeszowski szpital jest pierwszy w Polsce, w którym zabiegi w jednym czasie wykonano przy użyciu dwóch robotów.
W ciągu jednego dnia u pięciu pacjentów cierpiących na nowotwór gruczołu krokowego wykonano operacje. Najmłodszy operowany ma 59 lat, najstarszy 74. Także po raz pierwszy w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej z robotem da Vinci u 43-letniego mężczyzny został usunięty guz nerki w granicy zdrowych tkanek z zachowaniem narządu. Każdy z zabiegów trwał od 1,5 do 2 godzin.
Operacje wykonał dr Paweł Wisz, kierownik centrum w Rzeszowie przy asyście urologów, operatorów da Vinci: dr. Stefano Puliattiego, szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim we włoskiej Modenie i dr. Rubena de Groote ze Szpitala w OLV w belgijskim Aalst. We wszystkich zabiegach operatorzy wspierani byli przez 4-osobowy zespół lekarski, 6 instrumentariuszek Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej oraz 2 lekarzy anestezjologów i 2 pielęgniarki anestezjologiczne z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
– Celem przedsięwzięcia jest prezentacja działania wyspecjalizowanego centrum robotycznego, wydajności i możliwości, jakie daje leczenie nowotworów chirurgią wspieraną przez systemy robotyczne – mówi dr Paweł Wisz. – Tak działają ośrodki robotyczne na całym świecie. Standardem jest więcej niż dwa urządzenia w jednoczesnej pracy, a więc jeszcze większe możliwości i szybszy dostęp pacjenta do leczenia.
Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie w maju rozpoczął realizację procedur robotycznych w ramach współpracy z zewnętrzną firmą. Narzędzia do operacji finansowane są z dotacji udzielonej szpitalowi przez samorząd województwa podkarpackiego. Drugie urządzenie zostało bezpłatnie udostępnione przez dystrybutora systemów na Polskę – firmę Synektik.
Warunkiem wykonania tak dużej liczby operacji w ciągu jednego dnia jest dobrze zorganizowany blok operacyjny, zsynchronizowana praca personelu, a także odpowiedni podział zadań. Centrum robotyczne gwarantuje zmniejszenie czasu trwania zabiegów do minimum i redukuje ryzyko wystąpienia powikłań, dzięki czemu pacjent szybko opuszcza szpital.
Intensywny proces szkolenia operatorów da Vinci trwa kilka miesięcy. Następnie operator zdobywa doświadczenie na prostszych etapach zabiegów pod okiem uprawnionego do szkolenia lekarza. Jednym z czynników, który dziś w Polsce warunkuje rozwój chirurgii robotycznej jest jednak dostęp do kadry i ośrodków szkolących. Kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej dr Paweł Wisz to jedyny w kraju chirurg uprawniony do szkolenia innych lekarzy w zakresie urologii robotycznej. Wykonał już blisko 1000 operacji z systemem da Vinci.
– Nowotwory urologiczne, a zwłaszcza leczenie raka prostaty, to jeden z kilku obranych przez nas kierunków rozwoju – twierdz dr Janusz Ławiński, dyrektor szpitala. – Potrzeby pacjentów w tym zakresie są bardzo duże. Potwierdziła to Biała Sobota zorganizowana w Podkarpackim Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego. W ciągu kilku godzin skonsultowaliśmy ponad 300 pacjentów z grup ryzyka i podejrzeniami nowotworu.
W Polsce działa 16 ośrodków robotycznych, które tylko w pierwszym kwartale wykonały 415 zabiegów. Rzeszowski ośrodek działający od maja wykonał 71 operacji.