Reklama

Lifestyle

Tak ma wyglądać przyszły aquapark na Staromieściu w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 10.03.2024
  • Wizualizacje Urząd Miasta Rzeszowa
Wizualizacje Urząd Miasta Rzeszowa
Share
Udostępnij

Rzeszowski park wodny na osiedlu Staromieście będzie jednym z najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych w tej części Europy. W sobotę na konwencji wyborczej Konrada Fijołka zostały zaprezentowane wizualizacje przyszłego aquaparku. Umowa z projektantem zostanie podpisana w marcu. Dokumentacja projektowa, w oparciu o którą rzeszowski park wodny będzie budowany, powstanie w ciągu 18 miesięcy od daty podpisania umowy.

Wizualizacje Urząd Miasta Rzeszowa

– W piątek wybraliśmy firmę, która zaprojektuje rzeszowski aquapark. To renomowana pracownia TKHolding, która współtworzyła realizacje parku wodnego w Szczecinie – Fabrykę Wody, Aquadromu w Rudzie Śląskiej, Wodnego Parku w Tychach i wiele aquaparków w Niemczech – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszowski park wodny na Staromieściu

Rzeszowski park wodny powstanie na os. Staromieście, w rejonie ulic Krogulskiego, Warszawskiej i Welca. Miasto ma tam działki o łącznej powierzchni ok. 15 hektarów. Tereny są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, rezerwującym je pod takie inwestycje jak właśnie park wodny. Aquapark wraz ze strefą basenów zewnętrznych zajmie działki o powierzchni ok. 6 hektarów. – Pozostałe tereny rezerwowane są pod inne inwestycje służące rekreacji, jak choćby kryte lodowisko – tłumaczy prezydent Rzeszowa.

Aquapark z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii

Wykonawca projektu został wybrany w drodze dialogu konkurencyjnego. Wybrane do niego zostały trzy firmy mające doświadczenie przy projektowaniu takich inwestycji jak parki wodne. Zadaniem firm było przygotowanie koncepcji inwestycji wraz ze szczegółowym opisem i przedstawienie jej komisji, która propozycje oceniała. Kryteriów oceny było aż kilkanaście. Wśród nich były m.in., takie jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, klarowność układu komunikacyjnego.

– W procedurze przygotowawczej do projektowania parku wodnego uczestniczyli też mieszkańcy. W konsultacjach społecznych dotyczących tego, w jakie atrakcje powinien zostać wyposażony nasz aquapark, wzięło udział mnóstwo mieszkańców, którzy przysłali aż ponad trzy tysiące swoich propozycji. Duża część z nich będzie zrealizowana – mówi Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje.

Rzeszowski aquapark jednym z najnowocześniejszych w tej części Europy

Rzeszowski aquapark będzie jednym z najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych w tej części Europy. Najmłodsi będą mogli cieszyć się m.in. wewnętrznym basenem z plażą z piasku, licznymi zjeżdżalniami, w tym także pontonowymi, strefą zabaw. Część dedykowana najmłodszym będzie oddzielona od pozostałych stref. W parku będzie m.in. także basen ze sztuczną falą, 25-metrowy basen z ruchomym dnem, grota tematyczna, leniwa rzeka wypływająca na zewnątrz, specjalna strefa, w której rodzice będą mogli zostawić swoje pociechy z opiekunami. Powstanie duża strefa saun, w której będą m.in. sauny ceremonialne. Część saun uzupełni zewnętrzną strefę basenową. Częścią aquaparku będzie Edukatorium – strefa dla dzieci i młodzieży, której motywem przewodnim będzie grywalizacja.

Wizualizacje Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszowski aquapark będzie obiektem, który w dużej części będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii. Będzie też atrakcją dla każdego, także dla osób z niepełnosprawnościami. Umowa z projektantem zostanie podpisana jeszcze w marcu. Dokumentacja projektowa, w oparciu o którą rzeszowski park wodny będzie budowany, powstanie w ciągu 18 miesięcy od daty podpisania umowy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy