Reklama

Lifestyle

Rzeszów z pasieką w samym centrum miasta na dachu Galerii Rzeszów

Aneta Gieroń
Dodano: 04.08.2020
51230_pszczoly
Share
Udostępnij
We wtorek otwarta została pierwsza w Rzeszowie Pasieka w Sercu Miasta. Stworzyli ją wspólnie z Galerią Rzeszów i miastem bracia Rafał i Maciej Szela, autorzy programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół, który powstał po tym jak niespełna dwa lata temu nieznany sprawca wytruł 2,5 mln pszczół z pasieki Rafała.
 
Na dachu Galerii Rzeszów pojawiło się pięć pszczelich rodzin, które zamieszkały w ulach ustawionych na specjalnych drewnianych podestach, tak, by pszczele domy nie nagrzewały się nazbyt od samego dachu, a w bezpośrednim sąsiedztwie uli pojawiły się w donicach miododajne rośliny. 
 
– Z wielkim zaangażowaniem włączyliśmy się w projekt budowy pierwszej  pasieki w ścisłym centrum Rzeszowa, oddając do dyspozycji najbardziej widokową część dachu Galerii Rzeszów oraz tworząc dla pszczół przyjazne, zielone środowisko najbardziej zbliżone do ich naturalnego – mówi Robert Podkulski, dyrektor marketingu Galerii Rzeszów, partner projektu Pasieka w Sercu Miasta.
 
 
Fot. Archiwum Galerii Rzeszów
 
– Choć często tego nie zauważamy, pszczoły są obecne w codzienności każdego z nas. Warto je poznać i obserwować. Tworząc Pasiekę w Sercu Miasta przybliżamy ich fascynujący świat, bez którego nasz zupełnie zmieniłby swoje oblicze – dodaje pszczelarz Rafał Szela. – Owady z dachu Galerii Rzeszów będą zapylały rośliny w promieniu około trzech kilometrów i produkowały miód, który trafi do sprzedaży online. Pieniądze poznaczone będą na akcje promocyjne i edukacyjne związane z pszczelarstwem. 
 
Pasieka na dachu Galerii Rzeszów pełnić będzie kilka kluczowych funkcji, spośród których najistotniejszą będzie ogólnopolska działalność edukacyjna. – To będzie pszczelarskie studio nagraniowe z widokiem na rzeszowskie śródmieście – tłumaczy Maciej Szela. – Tutaj kręcone będą filmy edukacyjne oraz nagrania dla pszczelarzy, pozwalające im jeszcze lepiej prowadzić swoje pasieki. 
 
– Zlokalizowane na dachu Galerii Rzeszów ule mają przypominać będą, że zapylacze na całym świecie wymierają, a każdy z nas może zrobić wiele, aby temu zapobiec – mówił obecny na otwarci Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.
  
Pasieka w Sercu Miasta daje początek nowym rozwiązaniom, które obecnie są dyskutowane w gronie partnerów projektu i ostatecznie wejdą w skład strategii Miasta Rzeszowa na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy.
 
Wszystko zaczęło się końcem 2018 roku, kiedy prywatna pasieka Rafała stała się celem nieznanego sprawcy, który wytruł 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin. Ta sprawa poruszyła niemal całą Polskę. – Nie mogłem tak po prostu się poddać. Wsparcie i każde dobre słowo, którym zostaliśmy obdarzeni przez setki osób, posłużyło do zrobienia czegoś więcej niż odbudowa prywatnej pasieki. Dzięki temu powstał program #TAKdlaPszczół, radość nas wszystkich. Za zło trzeba odpłacać dobrem, w zdwojonej sile – tłumaczy Rafał Szela i nie kryje radości z powstałej w centrum Rzeszowa pasieki.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy