Reklama

Lifestyle

Ocena okrągłej kładki w Rzeszowie

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 11.04.2013
3242_Kladka
Share
Udostępnij
Okrągła kładka stanowi ozdobę Rzeszowa, ale zdania, czy ułatwiła ruch w centrum miasta, są podzielone. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych rzeszowskich obiektów ostatnich miesięcy wzięli na badawczy warsztat na przełomie grudnia i stycznia studenci socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 
Studenci przeprowadzili 253 ankiety w okolicach kładki. Raport nt. „Budowa okrągłej kładki w oczach mieszkańców Rzeszowa" przygotowały Karolina Śliwa, Kamila Woźniak i Anna Wiatrzyk.
 
Co wynika z badania?
 
Odnośnie do przydatności kładki zdania są podzielone. Prawie 28 proc. ankietowanych uważa, że kładka nie ułatwiła poruszania się w okolicach Urzędu Wojewódzkiego ani pieszym, ani kierowcom. Odmiennego zdania było 26 proc. respondentów. Co czwarty ankietowany uważa, że to ułatwienie, ale tylko dla pieszych, a co dziesiąty – że tylko dla kierowców.
 
Nie ma natomiast większego sporu odnośnie do estetyki kładki: 75 proc. badanych uważa, że kładka jest ozdobą Rzeszowa, a tylko 8 proc. – że oszpeciła miasto.
 
Kontrowersyjny okazał się także wysoki, kilkunastomilionowy koszt wybudowania kładki. Tylko 28,5 proc. badanych jest przekonanych o sensowności tego wydatku, prawie 60 proc. uważa, że wydanie tych pieniędzy było złą decyzją, bo w mieście są pilniejsze sprawy do załatwienia. 

74 proc. ankietowanych przyznało, że korzysta z kładki albo przynajmniej przejeżdża pod nią. 16 proc. stara się omijać rejon kładki. 
 
Tę kładkę mieszkańcy – z mniejszymi czy większymi wątpliwościami – zaakceptowali, ale nie chcą „powtórki z rozrywki”. Proporcja między przeciwnikami a zwolennikami kolejnych kładek wynosi 64:20. Przeciwnikami są głównie ludzie starsi. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy