Reklama

Lifestyle

Mural z Łukasiewiczem ozdobił Politechnikę Rzeszowską

Alina Bosak
Dodano: 25.11.2022
69298_murall
Share
Udostępnij
Kończy się Rok Łukasiewicza, ale w Rzeszowie Ignacy Łukasiewicz zostaje na dłużej – na miasto swojej młodości „patrzy” z murów Politechniki Rzeszowskiej. Mural z podobizną wynalazcy lampy naftowej, przemysłowca, który postawiał pierwszą kopalnię ropy naftowej na świecie, zaprezentowano w czwartek 24 listopada na jednym z budynków Politechniki Rzeszowskiej.   
 
Właśnie imię Łukasiewicza nosi najstarsza uczelnia techniczna na Podkarpaciu. Politechnika Rzeszowska przyjęła za patrona tego wybitnego człowieka już w 1974 r. W Roku Łukasiewicza władze uczelni postanowiły ten fakt jeszcze mocniej podkreślić umieszczając na ścianach uczelni mural nawiązujący do postaci polskiego przedsiębiorcy, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, rewolucjonisty i działacza niepodległościowego. 
 
Pozyskała na ten cel grant w wysokości 100 tys. zł z projektu „Rozgrzewamy Polskie Serca”, który ogłosiła Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza. 

Konkurs na projekt muralu ogłoszono w marcu 2022 roku. Zgłoszonych zostało do niego 39 projektów. Siedmioosobowa komisja konkursowa przyznała nagrodę główną i dwa wyróżnienia. Zwycięzcą został Przemysław Śliwka, a wyróżnienia powędrowały do dr inż. arch. Joanny Dudek i Adrianny Kuśtek. Wykonanie zwycięskiego muralu powierzono firmie  MIX-ART Mural z Krasnej k. Krosna i artystom: Karolowi Zegarowi, Przemysławowi Biedce i Piotrowi Gromkowi. Prace zakończono 15 listopada 2022 r. Do 15 listopada wykonała ona imponujące dzieło na północno-wschodniej ścianie budynku J Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Podkarpackiej 1. 
 
Wymiary muralu to ok. 170 mkw, a wysokość ściany wynosi ok. 12 m. Na ścianie zamontowano 7 lamp LED. Jedna z nich jest zamontowana na promieniu światła lampy Ignacego Łukasiewicza i została wykonywana na specjalne zamówienie. Oświetlenie włącza się za pomocą zamontowanego zegara astronomicznego. Na oknach zostały zamontowane siatki, które przepuszczają światło do wnętrza budynku, tworząc jednolitą powierzchnię muralu na zewnątrz budynku. Mural jest w całości pokryty lakierem poliuretanowym, czyli tzw. farbą antygraffiti.

W czwartek 24 listopada dzieło zostało uroczyście zaprezentowane.   
 
– Do kolekcji rzeszowskich murali dochodzi dziś kolejny poświęcony wybitnemu człowiekowi, który zapisał się na trwałe nie tylko w historii stolicy województwa podkarpackiego, regionu, ale też Polski. Uhonorowanie Ignacego Łukasiewicza, wspaniałego wynalazcy i patrona naszej uczelni wpisuje się w obchody Roku Ignacego Łukasiewicza oraz w ideę kultywowania wcielania w życie humanistycznych treści głoszonych i realizowanych przez tego wybitnego człowieka – podkreślił rektor PRz prof. Piotr Koszelnik podczas uroczystości, w której uczestniczyli dziekani wszystkich wydziałów uczelni oraz przedstawiciele podkarpackiego wojewody, marszałka i prezydenta miasta Rzeszowa. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy