Reklama

Lifestyle

Dolina Górnego Sanu z aplikacją Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Aneta Gieroń
Dodano: 14.08.2020
51258_beniowa
Share
Udostępnij
Piękne miejsce w Bieszczadach, gdzie dotrzeć można ścieżką przyrodniczo-historyczną „W Dolinie Górnego Sanu” wychodząc z parkingu w Bukowcu, wędrując przez Beniową, Sianki, aż do umownych źródeł Sanu. Szlak ciekawy, mało uczęszczany, tuż przy granicy z Ukrainą i który doczekał się darmowej aplikacji na smartfony w języku polskim, słowackim i angielskim dostępnej w Sklepie Play. 
 
Z aplikacją możemy odkrywać ślady dawnych mieszkańców wsi Beniowa, Sianki, czy Dźwiniacz Górny. Poznamy rośliny kwitnące na rozległych łąkach, gatunki zwierząt zamieszkujących dolinę, a w tle usłyszymy leniwie płynący San, czy przejeżdżający pociąg po ukraińskiej stronie.
 
W poznaniu tych naprawdę pięknych terenów pomogą fotografie, panoramy sferyczne oraz modele 3D nieistniejących obiektów sakralnych oraz dawnego dworu rodziny Stroińskich z Sianek, która gospodarowała tam od początku XVIII wieku, aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Ich własnością był pobliski tartak wodny do którego, jak i innych, drewno dostarczano kolejką linową z wyższych partii lasów. Majątek Stroińskich obejmował drewniany dwór zbudowany na planie prostokąta, sześć budynów gospodaczych, także drewnianych. Po wschodniej stronie Sanu znajdował się staw zasilany wodą rzeki oraz murowana kaplica dworska. Dziś wspomnieniem o tamtym świecie jest już tylko grobu hrabiny Stroińskiej.
 
Dodatkową atrakcją są audiobooki przygotowane na ścieżki przyrodniczo-historyczne „W dolinie górnego Sanu” oraz „Tarnawa Niżna-Dźwiniacz Górny”.
 
Dolinę górnego Sanu można też zwiedzać z aplikacją na rowerze, bryczką, a także na huculskim grzbiecie, w czym pomogą mapy z dokładnym przebiegiem tras.
 
Aplikacja została wykonana w ramach mikroprojektu „Świat przyrody i kultury Karpat Wschodnich – wspólna promocja – lepsza ochrona”, współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy