Reklama

Lifestyle

Będą pasieki w centrum miasta. Pierwsza na dachu Galerii Rzeszów

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 24.06.2020
50967_ule
Share
Udostępnij
W połowie lipca otwarta zostanie pierwsza w Rzeszowie Pasieka w Sercu Miasta. Stworzą ją wspólnie z Galerią Rzeszów i miastem bracia Rafał i Maciej Szela, autorzy programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół, który powstał po tym jak niespełna dwa lata temu nieznany sprawca wytruł 2,5 mln pszczół z pasieki Rafała. Hodowlę pszczół miodnych w śródmieściu umożliwili rzeszowscy radni przyjętą we wtorek, 23 czerwca, uchwałą. 
 
23 czerwca br. Rada Miasta Rzeszowa wyraziła zgodę na prowadzenie hodowli pszczoły miodnej na obszarach, gdzie do tej pory nie było to możliwe. Poparła tym, samym ideę miejskiego pszczelarstwa i tworzenia zielonych wysp w centrach i terenach zurbanizowanych.
 
Pierwsze rzeszowskie ule zasiedlone zostaną już w najbliższych dniach na dachu Galerii Rzeszów. Projekt jest już od dawna gotowy i tylko czekał na uchwałę z Ratusza. – Z wielkim zaangażowaniem włączyliśmy się w projekt budowy pierwszej  pasieki w ścisłym centrum Rzeszowa, oddając do dyspozycji najbardziej widokową część dachu Galerii Rzeszów oraz tworząc dla pszczół przyjazne, zielone środowisko najbardziej zbliżone do ich naturalnego – mówi Robert Podkulski z Galerii Rzeszów, partner projektu Pasieka w Sercu Miasta.
 
Zastępca prezydenta Rzeszowa Stanisław Sienko podkreśla, że zakładanie pasiek w miastach to na całym świecie coraz popularniejszy sposób na wspieranie zrównoważonego rozwoju. 
 
Na dachu Galerii Rzeszów zamieszka niemal pół miliona pszczół.
 
– Choć często tego nie zauważany, pszczoły są obecne w codzienności każdego z nas. Warto je poznać i obserwować. Tworząc Pasiekę w Sercu Miasta przybliżamy ich fascynujący świat, bez którego nasz zupełnie zmieniłby swoje oblicze – mówi pszczelarz Rafał Szela.
 
Pasieka na dachu Galerii Rzeszów pełnić będzie kilka kluczowych funkcji, spośród których najistotniejszą będzie ogólnopolska działalność edukacyjna. – To będzie pszczelarskie studiem nagraniowe z widokiem na rzeszowskie śródmieście – tłumaczy Maciej Szela.
 
– Zlokalizowane na dachu Galerii Rzeszów ule, przypominać będą, że zapylacze na całym świecie wymierają, a każdy z nas może zrobić wiele, aby temu zapobiec – dodaje Stanisław Sienko.
 
Pasieka w Sercu Miasta daje początek nowym rozwiązaniom, które obecnie są dyskutowane w gronie partnerów projektu i ostatecznie wejdą w skład strategii Miasta Rzeszowa na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy.
 
Wszystko zaczęło się końcem 2018 roku, kiedy prywatna pasieka Rafała stała się celem nieznanego sprawcy, który wytruł 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin. Ta sprawa poruszyła niemal całą Polskę. – Nie mogłem tak po prostu się poddać. Wsparcie i każde dobre słowo, którym zostaliśmy obdarzeni przez setki osób, posłużyło do zrobienia czegoś więcej niż odbudowa prywatnej pasieki. Dzięki temu powstał program #TAKdlaPszczół, radość nas wszystkich. Za zło trzeba odpłacać dobrem, w zdwojonej sile – mówi pszczelarz Rafał Szela
 
Po niespełna dwóch latach intensywnej pracy bracia nie tylko przygotowali projekt Pasieki w Sercu Miasta. W przyszłym roku otworzą pierwszy na świecie Bank Pszczeli, który będzie świadczył nieodpłatną pomoc po wytruciu lub zniszczeniu pasiek. Bracia chętnie służą radą, wsparciem i doświadczeniem. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy