Reklama

Lifestyle

Śladami rzeszowskich Żydów – nowa trasa spacerowa w mieście

Natalia Chrapek
Dodano: 07.08.2019
46785_IMG_9984
Share
Udostępnij
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła „spacerownik” pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”. Przemierzając nową trasę można dowiedzieć się  dlaczego jedna z kamienic na Rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie w mieście znajdowała się koszerna jadłodajnia, aż wreszcie, co łączy Rzeszów z amerykańskim westernem. Spacerownik jest dostępny w formie papierowej i wirtualnej. W trzy kolejne niedziele sierpnia zwiedzający mogą na nowo odkrywać stolicę Podkarpacia także z przewodnikiem. Start 11 sierpnia.
 
W 1869 roku Żydzi stanowili ponad połowę rzeszowskiej społeczności. Na przełomie XIX i XX wieku obecną stolicę Podkarpacia nazywano nawet „Galicyjską Jerozolimą” czy żartobliwie „Mojżeszowem”. W 1899 roku jedynie budynek Ratusza nie był ich własnością. 
 
– Żartowano wówczas, że jedynym polskim mieszkańcem rzeszowskiego Rynku był Tadeusz Kościuszko, którego podobizna przyozdobiła monumentalny pomnik – mówi Ewa Borowiak, wicedyrektor Biura Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
 
To właśnie pracownicy Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przypominają o obecności Żydów w ówczesnym Rzeszowie. Stworzyli nawet specjalny spacerownik pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”. Wszystko po to, aby wędrujący z punktu do punktu rzeszowianie poznali na nowo różne zakątki miasta oraz zapomnianą nieco kulturę żydowską. Dzięki nowej trasie spacerowej będą mogli dowiedzieć się np. dlaczego jedna z kamienic na Rynku była nazywana „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie znajdowała się i jak działała koszerna jadłodajnia, czym jest czulent i lateks, aż wreszcie, co łączy Rzeszów z amerykańskim westernem. 
 
Aby zwiedzać stolicę Podkarpacia za pomocą spacerownika „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów” wystarczy pobrać go w formie papierowej lub wirtualnej. Ta pierwsza dostępna jest w punktach informacji turystycznej w Rzeszowie przy ul. Grunwaldzkiej 2 i Rynek 26.  Druga, na stronie www.podkarpackie.travel/zydzi-rzeszow. Start wędrówki spod studni na Rynku. 
 
W tym miesiącu można wędrować ze spacerownikiem także w towarzystwie przewodnika. W niedziele: 11, 18 i 25 sierpnia odbędą się trzy dedykowane spacery połączone z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej. Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. 

Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 17 852 00 09, a szczegóły dostępne na stronie: www.podkarpackie.travel
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy