Jubileusz 60-lecia istnienia obchodziło w październiku Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Skansen sanocki jest ogólnopolskim rekordzistą: plasuje się na pierwszym miejscu wśród tego typu muzeów. W ubiegłym roku odwiedziło go 156 tys. turystów krajowych i zagranicznych. Ci ostatni przybywali z całej Europy oraz niemal ze wszystkich kontynentów.
Najważniejszą częścią uroczystości była ogólnopolska konferencja poświęcona bezpieczeństwu osób i zbiorów w muzeach na wolnym powietrzu – udział w niej wzięło ponad 100 muzealników w tym również goście ze Słowacji i Ukrainy. Drugi dzień poświęcony był interdyscyplinarnym manewrom kilkudziesięciu jednostek straży pożarnych, wojska, policji, GOPR-u i ratownictwa medycznego na terenie Parku Etnograficznego. Po zakończeniu ćwiczeń uczestnicy konferencji zobaczyli najnowsze realizacje sanockiego Muzeum: sektory archeologiczny i pasterski oraz drewnianą synagogę z Połańca. W trzecim dniu odbył się objazd terenowy doliną Osławy oraz zwiedzanie cerkwi w Szczawnem, Turzańsku i Komańczy.
Fot. Tadeusz Poźniak
Do tej pory mieliśmy w Sanoku w skansenie trzy cerkwie i jeden kościół. Teraz będzie również synagoga. Tym samym będziemy jedynym muzeum na wolnym powietrzu w Polsce, które dysponuje takim drewnianym obiektem – podkreśla Jerzy Ginalski, dyrektor MBL, który dodaje, iż Muzeum znane jest z takich imprez jak jarmarki, w tym bożonarodzeniowy i wielkanocny, Bartnik Ziemi Sanockiej, Karpaty Zaklęte w Drewnie czy Galicyjska Graciarnia – giełda staroci odbywająca się na Rynku Galicyjskim od kwietnia do października w każdą trzecią niedzielę miesiąca.
Park Etnograficzny w Sanoku jest najpopularniejszym muzeum na wolnym powietrzu w Polsce. W roku ubiegłym odwiedziło go 156 tys. turystów z całej Polski, a także z większości krajów Europy oraz niemal ze wszystkich kontynentów. Najwięcej zagranicznych turystów przybywa z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Słowacji, Czech, ale także z USA, Kanady, krajów Ameryki Łacińskiej oraz Azji.
Fot. Tadeusz Poźniak
Muzeum Budownictwa Ludowego powstało w roku 1958 z inicjatywy wybitnego działacza kulturalnego, założyciela Muzeum Ziemi Sanockiej – Aleksandra Rybickiego oraz Jerzego Tura, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Rzeszowie. Plany powołania do życia sanockiego skansenu zaczęły się krystalizować po roku 1955, kiedy to Aleksander Rybicki – były żołnierz AK – wrócił z zesłania w ZSRS. Po powrocie zobaczył na ziemiach Podkarpacia zgliszcza kultur Bojków i Łemków, które w czasie wojny uległy zagładzie. Postanowił wtedy ocalić to, co było jeszcze do uratowania. Możliwość realizacji swoich zamierzeń Aleksander Rybicki oparł o ówczesne autorytety z zakresu etnografii, architektury, historii czy konserwacji. Były to osoby o ugruntowanym dorobku naukowym: Ksawery Piwocki, Gerard Ciołek, Adam Fastnacht, Franciszek Kotula, Roman Reinfuss, Ignacy Tłoczek, Tadeusz Seweryn, Ryszard Brykowski i Jerzy Tur, którzy z jego rekomendacji zostali powołani do Rady Naukowej powstającego Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Muzeum powołane zostało przez Ministra Kultury i Sztuki 24 stycznia 1958 r. Dziś możemy zobaczyć tu sektory: bojkowski, łemkowski, doliniański, Pogórzan wschodnich i zachodnich, naftowy dworski, miejski (Rynek Galicyjski) oraz dwa sektory w budowie – pasterski i archeologiczny.
Fot. Tadeusz Poźniak