Spędzanie czasu na wodzie może dostarczyć wielu różnych emocji. Przede wszystkim liczy się relaks, ale ważna jest też adrenalina, którą mogą dostarczać liczne sporty wodne. Warto zwrócić uwagę na to, że do jednych z najlepszych przykładów aktywnego wypoczynku w bliskości z wodą jest żeglarstwo. Dzięki tej dyscyplinie sportowej może doświadczyć wielu przygód, ale też nauczyć się odpowiedzialności i dyscypliny. Jednak przed rozpoczęciem przygody z żeglarstwem konieczne jest zdobycie określonej wiedzy.
Żeglarstwo – co to jest?
Rozpoczynając swoją przygodę z żeglarstwem, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czym właściwie jest ten sport. Otóż jak już zostało wspomniane, żeglarstwo jest nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jest to też bardzo popularna dyscyplina sportowa. Poza tym żeglarstwo pomaga w ukształtowaniu charakteru, dlatego często jest wykorzystywane do szkolenia przyszłych marynarzy, oficerów, a nawet kapitanów. Niezwykle istotne jest też to, że łódź jest napędzana siłą wiatru, co jest możliwe dzięki żaglom, które są nieodłącznym elementem wyposażenia każdej jednostki.
Wyposażenie łodzi żaglowej
Zwróć uwagę na to, że wyposażenie łodzi żaglowej stanowi podstawową wiedzę, którą powinieneś przyswoić, zanim wypłyniesz. Dzięki temu będziesz wiedział, co trzeba sprawdzić przed rozpoczęciem żeglowania. Poza tym budowa żaglówki pozwoli szybciej naprawić lub zdiagnozować usterkę, jeżeli wystąpiłaby np. w trakcie żeglugi i nie możemy skontaktować się z serwisem. Właśnie dlatego odpowiednia wiedza zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, ale też spokojne spędzanie czasu wolnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podczas wybierania sprzętów do łodzi żaglowej nie możesz oszczędzać lub rezygnować z jakichś elementów. W końcu one zwiększają nasze bezpieczeństwo, dlatego tak ważna jest wysoka jakość tych urządzeń. Takie wyposażenie można znaleźć tylko u sprawdzonych dostawców jak np. www.aqua-sport.com.pl.
Przykładowe wyposażenie:
• Żagle,
• Blok do liny,
• Stoper,
• Kabestan,
• Okucia steru,
• Wszelkiego rodzaju szyny, wózki oraz stoliki,
• Przechyłomierz,
• Kompas,
• Sprzęt przeznaczony do żagli, czyli np. listwy, ochraniacze, szekle i pełzacze,
• Pagaje,
• Wiatromierz oraz wskaźnik kierunku wiatru,
• Taśmy PSP, które mogą być naprawdę przydatne, gdy konieczne jest uszczelnienie jakichś elementów, pozbycie się uporczywych wibracji, ale również do naprawy żagli.
Najważniejsze zasady żeglowania
Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że żeglowanie może być niebezpieczne. Jednak zazwyczaj jest to związane przede wszystkim z brakiem odpowiedzialności lub niedostateczną wiedzą i umiejętnościami. Dlatego musimy mieć licencje, żeby zostać sternikiem, ale też żeglować określonymi jednostkami i wypływać na konkretne wody. Jednak pamiętajmy o tym, że niektóre zasady żeglowania dotyczą wszystkie osoby, które znajdują się na pokładzie, czyli m.in. zachowanie czystości i porządku, a także założenie kapoku, jeżeli nasze umiejętności pływackie nie są na wysokim poziomie.