Muczne, Ustianowa, Wetlina i zupełnie nowy kompleks w Czarnorzekach – to tu między innymi czekają na narciarzy biegowych odpowiednio przygotowane trasy. Korzystają z nich polskie kadrowiczki. Ale leśne ścieżki są otwarte dla wszystkich miłośników tego sportu.
Na Podkarpaciu panują znakomite warunki do uprawiania biegów narciarskich, a w lasach utrzymywanych jest ponad 50 km tras biegowych. W styczniu i lutym odbędzie się tu kilka imprez cyklicznych o ustalonej już renomie. Warto się zapisać, ale najpierw trzeba potrenować.
– Biegać można obecnie m.in. w Mucznem, gdzie do dyspozycji narciarzy jest około 20 km dostępnych tras, wiodących leśnymi szlakami i stokówkami – podpowiada Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. – Utrzymywane są też trasy w Ustianowej, Wetlinie i Puławach. Sporą nowinką dla biegaczy jest kompleks tras w Czarnorzekach, gdzie jesienią ubiegłego roku, przy wsparciu Nadleśnictwa Kołaczyce, zakończono przebudowę biegowych tras narciarskich, powstałych jeszcze w latach 80. XX wieku na terenie leśnictwa Odrzykoń.
Dawna cerkiew w Czarnorzekach i wieża na Suchej Górze Fot. Edward Marszałek
Jak tłumaczy Edward Marszałek, po przeprofilowaniu trasy w Czarnorzekach stały się prawdziwą atrakcją dla adeptów biegania, jak również miejscem treningów dla sportowców.
– To teren idealny dla biegaczy o każdej porze, bo konfiguracja zbocza daje ogromne możliwości treningowe – podkreśla rzecznik RDLP w Krośnie. – Główna leśna trasa ma 2,5 km długości przy deniwelacji prawie 50 metrów, jest dość wymagająca, ale ma homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Polskiego Związku Narciarskiego. Dla początkujących przygotowano nieco krótszą pętlę na gruntach gminnych. Jest też możliwość biegania na stadionie, gdzie wyciśnięto tory narciarskie. Trenują tu również Ewelina Marcisz, jedna z najlepszych w kraju biegaczek, i jej 16-letnia siostra Izabela, nadzieja tej dyscypliny w Polsce.
Utrzymaniem tras zajmuje się Stowarzyszenie Prządki-Ski, którego prezes Marek Marcisz, były zawodnik, a obecnie trener biegów narciarskich, włożył wiele wysiłku, by trasy w Czarnorzekach znów mogły służyć szkoleniu młodych narciarzy.
Narciarskie biegi na Podkarpaciu
W sobotę, 14 stycznia w Puławach, nad górną stacją wyciągu Kiczera Ski rozegrany zostanie bieg na dystansie 10 km. Duża część dystansu to trasa wiodąca przez lasy Nadleśnictwa Rymanów, na północnym stoku grzbietu Bukowicy. Przewidziano klasyfikację leśników w "Biegu o siekierę". Zapisy na http://www.kiczeraski.pl
28 stycznia w Smereku Nadleśnictwo Cisna organizuje III edycję Biegu „Tropem wilka”. Na dystansie 3 km rywalizować będą juniorzy, zaś na 10 km rozegrane zostaną zawody w kategorii open i leśników. Dla biegaczy udostępniono tu odcinek drogi leśnej, wyłączony na ten czas z użytkowania. Zapisy na: http://www.cisna.krosno.lasy.gov.pl
4 lutego, w Mucznem odbędzie się III Bieg „Tropem żubra” organizowany przez Nadleśnictwo Stuposiany i współpracujące z nim Stowarzyszenie Bieszczadzkie Trasy Narciarskie. Tam również przewidziano kategorię junior (dystans 2 km), zaś dla dorosłych 9-kilometrową pętlę po znakomicie przygotowanej. Będą też osobne klasyfikacje dla leśników, prawników i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Start i meta obok Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Zapisy na: http://muczne-biegowki.pl.
12 lutego rozegrany zostanie po raz kolejny Bieg Leśników – na leśnych trasach "Na stokach Żukowa" w Ustianowej (Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne), w ramach XXX Bieszczadzkiego Biegu Lotników, który jest jednym z etapów Mistrzostw Polski Amatorów. Prócz dystansu 20 km dedykowanego zawodnikom, będzie też Bieg memoriałowy Stanisława Nahajowskiego na 5 km. Zapisy na: http://www.bieglotnikow.pl/
3-5 marca w Jakuszycach odbędzie się XXI Bieg Leśników (Nadl. Szklarska Poręba). To wielkie święto leśnych sportowców, którzy będą rywalizować na dystansach 9 i 25 km.