W Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oglądamy prace 15 artystów z 11 krajów europejskich. Centrum uczestniczy w pierwszej edycji Europejskiego Festiwalu Szkła zorganizowanego przez Galerię BB, Fundację Fly with Art, Związek Polskich Artystów Plastyków- Okręg Wrocławski oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ekspozycja czynna jest do 26 marca.
Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu jest
„Fun – Joke – Surprise” czyli „Śmieszne – Niezwykłe”. Autorzy poprzez swoje prace pokazują, że szkło może stać się tworzywem osobliwym, zaskakującym, niecodziennym. Daleko odbiegającym od materiału z którego wykonywane są przedmioty użytkowe, jakimi posługujemy się na co dzień. Za pomocą szkła można wykreować bajkowy świat niezwykłych obiektów. Świat istniejący na pograniczu realnej rzeczywistości, fantastycznej opowieści, zabawy, dowcipu, spektaklu. To wyjście poza granice tradycyjnego szkła. A tym samym – poza granice naszego potocznego myślenia: codziennych skojarzeń i przyzwyczajeń. Taka bowiem jest rola sztuki.
Oto kilka przykładów z krośnieńskiej wystawy. Zamknięta w owalu, oszczędna w wyrazie, abstrakcyjna forma rzeźby z przeźroczystego szkła jest dziełem Kazushi Nakada z Finlandii. W pracach Remigijusa Kriukasa (Litwa) ta forma przeobraża się w kamienie i krater z odległej planety – z Marsa. Vladimir Klein (Czechy) obrabia bryły szkła tak, jak rzeźbiarz kształtuje bryłę marmuru: za pomocą młotka i dłuta. Wyczarowuje z niej subtelne kształty będące aluzją do bezkresnego oceanu. Alexandru Ghildus z Rumunii wykreował szklane pantofelki z bajki o Kopciuszku. Popatrzcie, w jak zaskakującym miejscu je ustawił. Beata Damian-Speruda (Polska) w szklanych naczyniach umieszcza naszyjniki z leśnych owoców oraz pęki traw tworząc osobliwą kolekcję. Wspaniałe są bajecznie kolorowe dziecinne zabawki Nicolasa Morin (Francja), Andrija Bokoteja (Ukraina), Pati Dubiel i Pawła Borowskiego (oboje w Polski).
Zresztą zobaczcie sami. Naprawdę warto!
Ekspozycję można będzie oglądać do 26 marca 2013 r. Bilet wstępu na jej zwiedzanie kosztuje 5 zł.