Reklama

Lifestyle

Można już kupić bilet do Centrum Nauki Łukasiewicz

Alina Bosak
Dodano: 28.03.2023
72840_69894_5k4a4952
Share
Udostępnij
Dziś uruchomiono internetowy system rezerwacji biletów do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Interaktywny raj dla ciekawych świata w Jasionce koło Rzeszowa od piątku 31 marca otwiera się na regularne zwiedzanie. Bilety po 20-35 zł.
 
Można już kupować przez Internet bilety do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Od 31 marca ekspozycje zostają udostępnione do regularnego zwiedzania. Od wtorku do czwartku Łukasiewicz jest czynny od godz. 9.00 do 15.00. W piątek, sobotę i niedzielę centrum można zwiedzać w godz. 9.00-20.00. W poniedziałek jest nieczynne. 
 
Bilety najlepiej kupić przez internet. System dopiero ruszył, więc jest dużo wolnych terminów. Ulgowy kosztuje 20 zł, a normalny 35 zł. Rodzina (2 dorosłych plus 2 dzieci) kupi wejściówki w cenie 22,50 zł za jedną. Posiadacze Karty Dużej Rodziny za bilet płacą 20 zł.

Osobno trzeba zapłacić na zajęcia w pracowniach: chemicznej, fizycznej, biologii i ekologii, robotyki i FabLab. Cena biletu 25 zł. Wcześniej trzeba sprawdzić terminy zajęć w harmonogramie. Dodatkowo trzeba zapłacić za skorzystanie z symulatora lotów (15 zł za 15 minut) i wejście na pokład samolotu An-2 na zewnątrz budynku (5 zł). Ten ostatni będzie jednak dostępny w miesiącach letnich od maja do września.
 
– Bilety można kupić także w kasie Centrum, ale ich dostępność zależy od rezerwacji internetowych. Obowiązują nas limity związane z bezpieczeństwem. W tym samy czasie na ekspozycjach może przebywać 800 osób – wyjaśnia Ilona Dusza-Rzeszowska, kierownik Zespołu Rozwoju i Współpracy Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

Dojazd samochodem, rowerem lub autobusem

Przy PCN Łukasiewicz jest bezpłatny parking dostępny wyłącznie dla osób odwiedzających, które posiadają ważny w danym dniu bilet wejścia na ekspozycje lub do pracowni laboratoryjnych. W przypadku braku wolnych miejsc można skorzystać z płatnych parkingów zlokalizowanych w pobliżu PCN: lotniskowego i obok G2A Arena.
Do Centrum można także dojechać z Rzeszowa liniami autobusowymi:
 
ZTM linia 51 na trasie: Lotnisko  – ul. Bardowskiego (centrum Rzeszowa) www.einfo.erzeszow.pl
ZTM linia 53 na trasie: Lotnisko  – ul. Jana Kasprowicza (centrum Rzeszowa) www.einfo.erzeszow.pl
MKS linia 224 na trasie: Lotnisko  – Dworzec Autobusowy, ul. Artura Grottgera 1 (centrum Rzeszowa) www.zgpks.rzeszow.pl
MKS linia 225 na trasie: Lotnisko  – Dworzec Autobusowy, ul. Artura Grottgera 1 (centrum Rzeszowa) www.zgpks.rzeszow.pl
 
Utworzone nieopodal Rzeszowa centrum nauki to nieograniczona przestrzeń poznawcza dla odkrywców. Można tu eksperymentować, testować, pytać, doświadcza. Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów, które rozmieszczono na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku. Uzupełnia je pięć w pełni wyposażonych pracowni. 
Powierzchnia budynku PCN to ok 6,5 tys. mkw., w tym ok. 3 tys. mkw. przestrzeni wystawienniczej. Ekspozycja podstawowa prezentuje w prosty sposób wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:
 
Świat Wokół Nas – czyli to, co naturalne – przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.;
 
Nasza Cywilizacja – czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy – artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.;
 
My, Ludzie – czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka – zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd.
 
Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz". Fot. Tadeusz Poźniak

Trochę historii

Starania o powstanie na Podkarpaciu dużego, klasycznego centrum nauki rozpoczęły się już na przełomie 2007 i 2008 roku. Inicjatorami były powstałe wówczas Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy Explores oraz Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, które wraz z przedstawicielami rzeszowskich uczelni wyższych opracowały w 2008 roku pierwszy opis placówki pod nazwą Projekt Interaktywnego Centrum Edukacji Naukowo-Technicznej (Projekt ICENT).
 
Po wielu latach, wysiłkiem wielu ludzi i organizacji idea budowy centrum nauki doczekała się realizacji. Samorząd Województwa Podkarpackiego wpisał inwestycję do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackie na lata 2014-2020. Prace koncepcyjne ruszyły w 2016 roku – zespół ekspercki opracował dokument „Założenia programowo-organizacyjne podkarpackiego centrum nauki”.
 
Realizacja projektu „Utworzenie podkarpackiego centrum nauki” dofinansowanego ze środków UE rozpoczęła się w połowie 2018 roku. Inwestycję podjętą przez Samorząd Województwa Podkarpackiego koordynował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Budynek centrum powstał w latach 2020-2022. Uroczyste przecięcie wstęgi odbyło się w grudniu 2022 roku, a po przeszkoleniu edukatorów i dokończeniu wyposażania, w marcu 2023 roku zostaje udostępnione wszystkim zainteresowanym zwiedzaniem. 
 
Podkarpackie Centrum Nauki kosztowało ponad 94 mln zł.
 
Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz". Fot. Tadeusz Poźniak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy